Rekrutacja:

od 19.06 do 30.09.2024 – szczegóły w zakładce Warunki rekrutacji

Limit miejsc:

od 25 do 36 osób

Czas trwania:

9 miesięcy – dwa semestry od października do czerwca – 120 godzin zajęć

Koszt studiów:

6 800 zł z możliwością płatności w 2 ratach po 3 400 zł

Informacje ogólne

Język to podstawowe narzędzie w pracy prawników i wspierających ich profesjonalistów, dlatego biegłość w interpretowaniu przepisów prawa oraz zdolność jasnego i precyzyjnego wyrażania myśli są kluczowe dla skuteczności i efektywności komunikacji, której są uczestnikami. Głównym celem studiów jest pogłębienie tych fundamentalnych umiejętności oraz wzmocnienie potrzebnej do tego wiedzy. By cel ten osiągnąć, opracowaliśmy unikalny program łączący dwa podejścia. Pierwsze, „od prawa do języka i komunikacji”, skupia się na aktualnych problemach, metodach i narzędziach wykładni prawa. Drugie, „od języka i komunikacji do prawa”, na doskonaleniu komunikacji opartej między innymi na koncepcjach prostego języka i legal design.

Studia mają charakter praktyczny, dając przy tym możliwość wyboru części zajęć zgodnie z własnymi zainteresowaniami i potrzebami Słuchaczy.

Do realizacji programu studiów zaprosiliśmy autorytety naukowe, pełnych pasji dydaktyków i doświadczonych praktyków – specjalistów z zakresu prawa, języka i komunikacji.

Studia prowadzą wspólnie dwa Wydziały: Prawa i Administracji oraz Filologii Polskiej i Klasycznej.

Adresujemy je do osób wykonujących publiczne i wolne zawody prawnicze, osób przygotowujących się do ich wykonywania, biegłych sądowych, urzędników sądów, prokuratury i organów administracji, tłumaczy, a także do innych osób, jeżeli posiadają tytuł magistra prawa, innego kierunku z zakresu nauk społecznych lub kierunku filologicznego.

Profil uczestnika

Uczestnikami studiów mogą zostać:

  • sędziowie, prokuratorzy;
  • adwokaci, radcowie prawni;
  • rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi, notariusze, komornicy;
  • biegli sądowi;
  • asesorzy: sądowi, prokuratorscy, notarialni, komorniczy;
  • osoby odbywające aplikację przygotowującą do jednego z publicznych lub wolnych zawodów prawniczych;
  • urzędnicy: sądów, prokuratury, organów administracji;
  • tłumacze;
  • inne osoby posiadające tytuł magistra: prawa, innego kierunku z zakresu nauk społecznych lub kierunku filologicznego.
Co zyskujesz?

Podczas studiów:

  • poznasz najistotniejsze polskie koncepcje wykładni prawa i spory dotyczące jego interpretacji; pogłębisz znajomość metod i technik wykładni oraz rozumienie współczesnych wyzwań, z jakimi musi mierzyć się interpretator tekstów prawnych;
  • poszerzysz umiejętność analizy, rozumienia oraz interpretacji tekstów prawnych, urzędowych i prawniczych, z uwzględnieniem ich aspektu gramatycznego, semantycznego oraz pragmatycznego;
  • wzmocnisz umiejętność łączenia wykładni językowej z wykładnią systemową i funkcjonalną – zwłaszcza w kontekście zagadnień walidacyjnych i związanych z bezpośrednim stosowaniem aktów zajmujących w systemie prawnym wyróżnioną pozycję, a także roli wartości i zasad prawa;
  • zdobędziesz umiejętności korzystania w praktyce zawodowej z korpusów językowych oraz źródeł leksykograficznych;
  • zyskasz i rozwiniesz kompetencje w zakresie komunikacji prawniczej, pozwalające przedstawiać rozumowanie prawnicze w sposób zrozumiały dla innych uczestników procesów stosowania prawa i obrotu prawnego, dostosowany do ich uzasadnionych oczekiwań; w tym celu między innymi zapoznasz się z regułami „prostego języka” (plain language) i koncepcją „projektowania prawa” (legal design) oraz podniesiesz kwalifikacje w zakresie zgodnego z zasadami prostej polszczyzny redagowania różnych typów dokumentów urzędowych i prawniczych (pism, opinii, orzeczeń, umów); posiądziesz zdolność identyfikowania i korygowania problemów językowych w tekstach tych dokumentów;
  • przyjrzysz się istotnym w komunikowaniu prawniczym cechom komunikacji interpersonalnej oraz międzykulturowej; nabędziesz też umiejętność rozpoznawania potrzeb odbiorcy i niwelowania istniejących barier komunikacyjnych; poznasz przy tym możliwości, jakie daje wsparcie ze strony eksperta – językoznawcy;
  • dzięki zajęciom do wyboru będziesz mógł lepiej rozumieć specyfikę użycia języka w przestrzeni sądowej czy zaznajomić się z podstawowymi zagadnieniami onomastycznymi (przydatnymi prawnikom chociażby w związku z problematyką zmiany imienia lub nazwiska, nazw miejscowych czy nazw produktów i ich prawnej ochrony); dodatkowo podniesiesz poziom nabytych w toku tych studiów umiejętności i kompetencji, przydatnych przy redagowaniu tekstów urzędowych czy prawniczych.

Atuty:

  • możliwość rozwinięcia warsztatu interpretacyjnego na gruncie pogłębionej i aktualnej wiedzy na temat wykładni tekstów prawnych;
  • możliwość poszerzenia umiejętności i kompetencji przydatnych w komunikacji prawniczej – m.in. w zakresie redagowania tekstów prawniczych i urzędowych;
  • praktyczny charakter zajęć – 75% ze 120 godzin objętych planem studiów;
  • sprofilowane zajęcia warsztatowe do wyboru dotyczące: języka sali sądowej, onomastyki i prawa, zagadnień językowych i komunikacyjnych w aktach stosowania prawa, pismach stron i innych uczestników postępowania, opiniach biegłych sądowych czy umowach cywilnoprawnych;
  • część zajęć w formie zdalnej;
  • zajęcia prowadzą uznani wykładowcy – praktycy: prawnicy specjalizujący się w tworzeniu, wykładni i stosowaniu prawa, w tym sędziowie, adwokaci, radcowie prawni i biegli sądowi, a także językoznawcy zajmujący się językiem prawnym i prawniczym.

Zobacz plan studiów

Organizacja nauki

Plan studiów

Plan studiów jest podzielony na dwa bloki tematyczne – „od prawa do języka i komunikacji” oraz „od języka i komunikacji do prawa” – które obejmują łącznie 120 godzin, w tym 32 godziny wykładów oraz 88 godzin ćwiczeń i warsztatów. Zajęcia prowadzone są stacjonarnie oraz zdalnie w programie MS Teams.

Organizacja zajęć

Zajęcia odbywają się w wybrane soboty od 9:00 do 18:00.

Terminarz zajęć

Zobacz terminarz zajęć. Terminarz może ulec drobnym korektom do końca czerwca.

Forma zakończenia i ostateczny wynik studiów

Aby ukończyć studia, trzeba zaliczyć zajęcia obowiązkowe i dwa fakultety. Plan studiów przewiduje łącznie 12 zaliczeń – większość z nich odbywa się wspólnie na koniec semestru.

Ocenę końcową ustala się na podstawie średniej ocen ze wszystkich zaliczeń.

Absolwent studiów otrzymuje świadectwo ich ukończenia.

Warunki rekrutacji

Wymagania wstępne

Słuchaczami studiów mogą zostać osoby wskazane w zakładce Profil uczestnika.

Planowana liczba osób przyjętych na studia

25-36

Kryteria selekcji kandydatów

O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.

Dokumenty wymagane od kandydatów

  • podanie o przyjęcie na studia podyplomowe i oświadczenie dotyczące przetwarzania danych osobowych – składane w systemie rekrutacyjnym za pośrednictwem strony: https://usosirk.amu.edu.pl/ ;
  • kopia (odpisu) dyplomu ukończenia studiów wyższych.

Termin rekrutacji

19.06 – 30.09.2024 r.

Kadra

Prawnicy – pracownicy Wydziału Prawa i Administracji UAM oraz wykładowcy zaproszeni:



Filip Balcerzak – Doktor nauk prawnych, pracownik badawczy WPiA UAM – pełny biogram wkrótce.



Paweł Grzegorczyk – Profesor nauk prawnych, pracownik badawczo-dydaktyczny w Zakładzie Postępowania Cywilnego WPiA UAM, sędzia Sądu Najwyższego – pełny biogram wkrótce.



Maciej Gutowski – Profesor nauk prawnych, pracownik badawczo-dydaktyczny w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego WPiA UAM – pełny biogram wkrótce.



Barbara Janusz-Pohl – Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor UAM, pracownik badawczo-dydaktyczny w Zakładzie Postępowania Karnego WPiA UAM, Koordynator Kliniki Prawa UAM – pełny biogram wkrótce.



Mikołaj Hermann – Doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Teorii i Filozofii Prawa WPiA UAM.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii prawa, teorii legislacji oraz problematyce sądownictwa konstytucyjnego, w szczególności na zagadnieniach dotyczących temporalnego aspektu prawa, systemu prawnego, wykładni prawa oraz czynności konwencjonalnych.

Jest autorem wielu publikacji w języku polskim i angielskim, w tym dwóch monografii: Derogacja w analizach teoretycznoprawnych oraz Wyroki interpretacyjne Trybunału Konstytucyjnego z perspektywy teoretycznoprawnej. Instrument ochrony ładu konstytucyjnego czy środek zapewniania jednolitości orzecznictwa?.

Brał udział w licznych konferencjach naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, wygłaszając na nich referaty. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z prawoznawstwa, logiki, teorii i filozofii prawa oraz redagowania tekstów prawnych. Wykładał prawo zamówień publicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prowadził również wykłady na aplikacji legislacyjnej w Rządowym Centrum Legislacji.

Od 2010 r. pracuje w Trybunale Konstytucyjnym. Od 2011 r. wpisany na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.



Paweł Kokot – Doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Teorii i Filozofii Prawa WPiA UAM, adwokat i prokurent w kancelarii Masiota i Wspólnicy spółka komandytowo-akcyjna.

Naukowo zajmuje się prawoznawstwem oraz teorią i filozofią prawa, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących zjawisk legitymizacji, delegitymizacji systemu prawa i procesu wykładni prawa. Prowadzi wykłady, ćwiczenia oraz konwersatoria z prawoznawstwa, logiki prawniczej, logiki praktycznej, teorii i filozofii prawa, teorii wykładni prawa, wstępu do wykładni prawa administracyjnego oraz prawa sportowego.

W praktyce adwokackiej specjalizuje się w polskim i międzynarodowym prawie sportowym, prawie cywilnym i prawie gospodarczym. Głównym obszarem jego praktyki zawodowej jest obsługa prawna podmiotów sportowych, w tym w szczególności klubu piłkarskiego KKS Lech Poznań S.A. Posiada bogate doświadczenie w zakresie prowadzenia postępowań przed sportowymi organami arbitrażowymi i dyscyplinarnymi, w tym organami PZPN, UEFA, FIFA oraz CAS. Zakres jego specjalizacji obejmuje również prawne aspekty funkcjonowania obiektów sportowych, jak również doradztwo prawne na rzecz polskich związków sportowych.

Członek Prezydium i Arbiter Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN, Członek Komisji Dialogu Społecznego PZPN, Członek Eksperckiej Grupy Prawnej Ekstraklasa S.A. oraz Zespołu Legislacyjnego przy PZPN, Członek Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej – Sekcji Polskiej IVR, Członek Polskiego Towarzystwa Prawa Sportowego.

Autor licznych publikacji z zakresu teorii i filozofii prawa oraz prawa sportowego, współautor komentarza do ustawy o sporcie, recenzent w czasopismach prawniczych, prelegent podczas wielu konferencji naukowych dotyczących teorii i filozofii prawa oraz prawoznawstwa, jak również prawa sportowego, ekspert w komisjach powoływanych przez organizacje sportowe, w szczególności przez Polski Związek Piłki Nożnej i spółkę Ekstraklasa S.A.



Marzena Kordela – Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor UAM, pracownik badawczo-dydaktyczny w Zakładzie Teorii i Filozofii Prawa WPiA UAM, Wiceprezes Fundacji im. Profesora Zygmunta Ziembińskiego.

Autorka dwóch monografii: Zarys typologii uzasadnień aksjologicznych w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego (2001) oraz Zasady prawa. Studium teoretycznoprawne (wyd. I – 2012, wyd. II – 2014), redaktorka Kompendium wiedzy o społeczeństwie, państwie i prawie (2011 – wyd. XI), autorka kilkudziesięciu artykułów. Zakres badawczy obejmuje analityczną filozofię prawa uprawianą w ramach poznańskiej szkoły teorii prawa ufundowanej pracami Profesora Czesława Znamierowskiego oraz Profesora Zygmunta Ziembińskiego, aksjologiczną wykładnię prawa, wnioskowania prawnicze, status formalny systemu prawa i jego elementów, formalne ujęcie państwa prawnego, zastosowanie metod logik nieklasycznych do aktów stosowania prawa, metodologię prawa.

Współpraca międzynarodowa związana była i jest z metodologią prawa (Profesor J.-L. Bergel, Uniwersytet w Aix-Marseille), zasadami prawa (Profesor Robert Alexy, Uniwersytet w Kilonii), koncepcją systemu prawa w Kelsenowskim ujęciu (Profesor S. Paulson, Uniwersytet w St. Louis), zastosowanie logiki deontycznej do wnioskowań prawniczych (Profesor O. Roy, Uniwersytet w Bayreuth).



Michał Krotoszyński – Doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Teorii i Filozofii Prawa WPiA UAM.

W pracy naukowej zajmuje się m.in. wykładnią prawa, jego aksjologią, prawem konstytucyjnym oraz prawnymi aspektami rozliczeń z przeszłością. W ramach pierwszego z tych obszarów jego zainteresowania obejmują m.in. cele i zadania wykładni prawa, dopuszczalne metody jego interpretacji oraz uwzględnienie w interpretacji zasad prawa. Jest autorem wielu publikacji w języku polskim i angielskim, w tym dwóch monografii. Jego prace w języku angielskim były publikowane przez renomowane wydawnictwa naukowe, w tym Cambridge University Press, Springer i Brill.

Był prelegentem na ponad trzydziestu konferencjach krajowych i zagranicznych. Odbył też staże naukowe na wydziałach prawa uniwersytetów w Toronto, Kapsztadzie i Syracuse (NY). Trzykrotnie został wybrany przez studentów najlepszym dydaktykiem Wydziału Prawa i Administracji. Pełni też funkcję sekretarza Redakcji „Ruchu Prawniczego, Ekonomicznego i Socjologicznego”, jednego z najstarszych polskich czasopism naukowych.

Jest radcą prawnym. W ramach działalności zawodowej świadczy usługi na rzecz przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem placówek medycznych oraz – w ramach współpracy z Kancelarią Prawną MEDIA – przedsiębiorców telekomunikacyjnych.



Miłosz Malaga – Doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Europejskiego WPiA UAM, a także członek działającej na tym Wydziale Katedry Jean Monnet „Digital Single Market and the Free Flow of Information” w ramach projektu finansowanego przez Komisję Europejską.

W pracy badawczej zajmuje się prawem Unii Europejskiej, w szczególności prawem konkurencji oraz prawem rynku wewnętrznego. Na Wydziale Prawa i Administracji pełni funkcje pełnomocnika Dziekana ds. programu Erasmus+ oraz wydziałowego koordynatora ds. kursu prawa brytyjskiego.

Posiada doświadczenie w zakresie doradztwa w postępowaniach przed Komisją Europejską, Trybunałem Sprawiedliwości UE oraz przed polskimi sądami powszechnymi i organami administracji, których przedmiotem było stosowanie i wykładnia prawa UE, w tym wpływ tej wykładni na stosowanie prawa krajowego. Konsekwentnie rekomendowany w rankingu The Legal 500 (Legalease) EMEA od 2021 roku.

Ukończył studia doktoranckie i magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Jest także absolwentem – z wyróżnieniem magna cum laude­ – studiów podpylonych LL.M. in European Economic and Financial Law prowadzone na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Leuven (KU Leuven) oraz kierunku „Międzynarodowe stosunki gospodarcze” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.



Michał Laskowski – Doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Najwyższego – pełny biogram wkrótce.



Leszek Leszczyński – Profesor nauk prawnych, Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych UMCS, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku – pełny biogram wkrótce.



Dominik Mączyński – Profesor nauk prawnych, Kierownik Zakładu Prawa Finansowego WPiA UAM, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

W latach 2010-2014 członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego przy Ministrze Finansów. Członek Komitetu Naukowego Europejskiego Stowarzyszenia Profesorów Prawa Podatkowego. Członek Rady Naukowej czasopisma Kwartalnik Prawa Podatkowego.

Wykładowca akademicki, autor publikacji z zakresu polskiego, europejskiego i międzynarodowego prawa podatkowego.



Andrzej Skoczylas – Profesor nauk prawnych, Kierownik Zakładu Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego WPiA UAM, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Poznaniu  – pełny biogram wkrótce.



Marek Smolak – Profesor nauk prawnych, Kierownik Zakładu Teorii i Filozofii Prawa WPiA UAM. Członek Senatu UAM, Przewodniczący senackiej Komisji Prawnej, a także uczelnianej Komisji etycznej ds. badań naukowych prowadzonych z udziałem ludzi. Redaktor naczelny czasopisma „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny”.

W swojej pracy naukowej koncentruje się na problematyce teoretycznoprawnej, argumentacji prawniczej, wykładni prawa i prawa konstytucyjnego. W 2012 r. opublikował monografię poświęconą wykładni celowościowej Wykładnia celowościowa z perspektywy pragmatycznej, zaś w 2021 r. – wraz z W. Sadurskim i T. Chirkowską-Smolak – książkę Rozum Publiczny, Uzasadnianie sądowe, Umysł sędziego; jest też autorem wielu artykułów oraz książek z tej dziedziny.

Był członkiem Komitetu Nauk Prawnych  Polskiej Akademii Nauk, jest członkiem wielu komitetów redakcyjnych oraz towarzystw naukowych.



Tomasz Sójka – Profesor nauk prawnych, pracownik badawczo-dydaktyczny w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego, adwokat.

Specjalizuje się w prawie spółek, rynku finansowego i nowych technologii. Dorobek naukowy obejmuje ponad 100 publikacji w wyżej wymienionym zakresie. Jest autorem 4 monografii z zakresu prawa handlowego oraz redaktorem i współautorem wiodącego komentarza do prawa rynku kapitałowego. Uczestniczył także w procesie legislacyjnym wielu ustaw związanych z prawem gospodarczym, w tym ustawy o prostej spółce akcyjnej. Był członkiem Rady Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. W swojej praktyce prawniczej świadczył usługi doradcze przy realizacji szeregu transakcji na rynku kapitałowym, w tym fuzji i przejęć (M&A). Doradzał w zakresie realizacji obowiązków informacyjnych oraz przestrzegania zasad corporate governance. Jego działalność doradcza skierowana była przede wszystkim do spółek publicznych notowanych na GPW, zwłaszcza z sektora finansowego oraz energetycznego. Uczestniczył także w wielu sporach sądowych i arbitrażowych związanych z konfliktami pomiędzy udziałowcami największych spółek kapitałowych, także w charakterze arbitra. Posiada wieloletnie doświadczenie w działalności szkoleniowej w zakresie prawa spółek oraz regulacji rynku finansowego. Był stypendystą Uniwersytetu Oxfordzkiego, De Paul University w Chicago, Instytutu TMC Assera w Hadze oraz Instytutu Maxa Plancka w Hamburgu.



Marcin Walasik – Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor UAM, pracownik badawczo-dydaktyczny w Zakładzie Postępowania Cywilnego, sędzia sądu rejonowego, wizytator ds. cywilnych i egzekucyjnych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, członek Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

Zasiada w komitecie redakcyjnym kwartalnika „Polski Proces Cywilny”; jest także członkiem Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych, Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, w tym zespołu ekspertów tego Stowarzyszenia ds. społecznych projektów ustaw służących odbudowie wymiaru sprawiedliwości; w latach 2011-2015 brał udział w pracach zespołu problemowego ds. postępowania cywilnego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

Prowadzi szkolenia zawodowe z zakresu postępowania cywilnego dla komorników, notariuszy, radców prawnych, referendarzy sądowych oraz sędziów.

Autor publikacji z zakresu postępowania cywilnego i zagadnień interpretacyjnych, w tym artykułów dotyczących interakcji i uniwersalności w wykładni prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz monografii Analogia w prawie procesowym cywilnym, wyróżnionej II nagrodą w 50. Konkursie „Państwa i Prawa” na najlepsze prace habilitacyjne z dziedziny nauk prawnych.



Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz – Profesor nauk prawnych, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku – pełny biogram wkrótce.



Piotr F. Zwierzykowski – Doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Teorii i Filozofii Prawa WPiA UAM, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Paryż I Panteon-Sorbona.

Pełni funkcję Kierownika studiów niestacjonarnych na kierunku Prawo; jest też członkiem Rady ds. kształcenia Szkoły Nauk Społecznych UAM oraz Rady naukowej dyscypliny „nauki prawne”.

Specjalizuje się w teorii i filozofii prawa, legislacji (polskiej, francuskiej i unijnej) oraz prawie konstytucyjnym. Autor kilkunastu publikacji w języku polskim, francuskim i angielskim, w tym pierwszej w polskiej literaturze rozprawy poświęconej nowelizacji: Nowelizacja jako sposób zmiany prawa. Studium z teorii legislacji. W swojej pracy naukowej koncentruje się m.in. na językowych aspektach prawa, teorii i praktyce tworzenia prawa, w tym na problematyce reguł dokonywania i wad czynności prawotwórczych.

Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej IVR, Polskiego Towarzystwa Legislacji, Polskiego Towarzystwa Semiotycznego oraz Collegium Invisibile.

Wykładowca oraz prowadzący ćwiczenia i warsztaty z licznych przedmiotów – takich jak prawoznawstwo, logika prawnicza, teoria wykładni i ekonomiczna analiza prawa, wstęp do wykładni prawa administracyjnego, redagowanie tekstów prawnych, język legislacji i orzecznictwa, komunikacja językowa – na wielu kierunkach studiów.

W latach 2008-2010 pełnił funkcję doradcy Rzecznika Praw Obywatelskich do spraw reformy procesu stanowienia prawa, natomiast w latach 2014-2017 był asystentem sędzi Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz w Trybunale Konstytucyjnym.

Poloniści – pracownicy Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM:

Magdalena Graf – Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa polonistycznego, profesor UAM, Kierownik Zakładu Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego i Onomastyki Instytutu Filologii Polskiej UAM.

Autorka książek i artykułów naukowych, których tematyka koncentruje się m.in. wokół onomastyki uzualnej i socjoonomastyki (moda imiennicza, nazewnictwo miejskie, współczesna chrematonimia), współautorka prac poświęconych nazewnictwu geograficznemu Poznania oraz nazwiskom dawnych mieszkańców Poznania.

Członek Komisji Onomastyki Słowiańskiej (przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów) oraz Stowarzyszenia Włoskich Polonistów (Associazione Italiana Polonisti).

W latach 2017-2021 uczestniczyła w pracach Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych działającej przy MSWiA.

Wybrane publikacje: M. Graf, R. Łapa, Legilingwistyka w Polsce – stan i perspektywy badań, [w]: Człowiek – język – prawo. Studia legilingwistyczne, red. R. Łapa, M. Graf, Ł. Piosik, Poznań, 2023, s.15-33; M. Graf, Onomastyka i prawo – miejsca wspólne, „Biuletyn Polskiego Towarzystwa Językoznawczego” nr 77/2021, s. 279-295; M. Graf, Inspiracja, imitacja, plagiat? Nazwa własna w kontekście lingwistyki kryminalistycznej, [w]: Komunikácia v odborných reflexiách, red. J. Klinckova, Banská Bystrica, 2019, s.391-401.

Romana Łapa – Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa polonistycznego, profesor UAM, pracownik badawczo-dydaktyczny w Zakładzie Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego i Onomastyki Instytutu Filologii Polskiej UAM, absolwentka poznańskiej polonistyki, językoznawczyni.

Jej początkowe osiągnięcia naukowe są efektem badań nad semantyką i składnią polisemicznych wykładników modalności gramatycznej w tekstach prasowych. Bliższy opis problematyki zawiera książka pt. Predykatywne wyrażenia modalne z bezokolicznikiem we współczesnej polskiej prasie. Kolejne dokonania, w większości dotyczące polskiego języka prawnego, reprezentują nurt legilingwistyczny. To rozpoznane dzięki zastosowaniu  językoznawczych koncepcji metodologicznych zagadnienia takie jak: specyfika kategorii modalnej w aktach normatywnych, właściwe dla ustaw procesy nominalizacyjne, znaczenia kategorialne form gramatycznych i mechanizmy spójności. Innym obszarem jej filologicznej refleksji jest prawo kanoniczne, a w nim zagadnienia składniowo-semantyczne charakterystyczne dla tekstów zarówno historycznych, jak i współczesnych. W najnowszych opracowaniach, przekrojowych – dotyczących szeroko rozumianej specyfiki języka i komunikacji w sferze instytucjonalnej – wskazuje na potrzebę dalszego rozwoju legilingwistyki w Polsce.

Autorka dwóch książek:  Język prawny w świetle analizy językoznawczej. Wybrane zagadnienia składniowe (2015) i  Językoznawcze studia nad modalnością (2021) oraz licznych artykułów, które opublikowane w językoznawczych czasopismach i pracach monograficznych traktują o wymienionych powyżej kwestiach. Prelegentka prezentująca wyniki swoich badań podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji  naukowych. Członkini Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego i Komisji Historycznojęzykowej O/PAN.

Naucza na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Prowadzi wykłady i konwersatoria poświęcone gramatycznym i komunikacyjnym aspektom współczesnego języka polskiego. Ma zajęcia z badań nad tekstem i dyskursem na specjalności logopedycznej WFPiK. Od 2022 r. dydaktycznie związana z Wydziałem Prawa i Administracji UAM; prowadzi wykład z komunikacji językowej na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach prawniczych.

Zwolenniczka zintegrowanej działalności badawczej językoznawców i prawników, a także teoretyków i praktyków. Pomysłodawczyni i organizatorka odbywającej się od 2020 r. na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM interdycyplinarnej konferencji naukowej z cyklu Człowiek – Język – Prawo. Wartość i przydatność wspólnych, językoznawczo-prawniczych przedsięwzięć promuje w ramach współpracy ze środowiskiem społecznym i lokalnym.

Karolina Ruta-Korytowska – Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa polonistycznego, pracownik badawczo-dydaktyczny w Zakładzie Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego i Onomastyki Instytutu Filologii Polskiej UAM.

Poza pracą na uczelni jest trenerem i szkoleniowcem w zakresie komunikacji alternatywnej, prostego języka w administracji publicznej, standardu tekstu łatwego do czytania i rozumienia. W tym zakresie współpracowała między innymi z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Poznaniu, Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Stowarzyszeniem Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach, Urzędem Miasta Poznania, Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i innymi organami administracji publicznej. Jest współautorką poradnika Prosty język w pismach urzędowych. Poradnik dla osób pracujących w Urzędzie Miasta Poznania oraz w miejskich jednostkach administracyjnych, który ukazał się w 2022 roku.

Specjalistka z zakresu surdoglottodydaktyki, glottodydaktyki i lingwistyki migowej. Lektorka języka polskiego jako obcego dla głuchych i cudzoziemców, lektorka polskiego języka migowego. Za pracę naukową otrzymała nagrodę im. Artura Rojszczaka, która przyznawana jest przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. Jej praca doktorska otrzymała wyróżnienie w V Konkursie im. Majera Bałabana za najlepszą pracą doktorską o tematyce żydowskiej, którego organizatorem jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie. W 2019 roku otrzymała również nagrodę „Popularyzator Nauki” przyznawaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową. Dwukrotnie została również doceniona za działalność dydaktyczną i wyróżniona nagrodą indywidualną „Praeceptor Laureatus” dla najlepszego dydaktyka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Nagroda przyznawana jest przez Rektora UAM.

Michał Szczyszek – Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa polonistycznego, profesor UAM, pracownik badawczo-dydaktyczny w Zakładzie Frazeologii i Kultury Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej UAM.

Zainteresowania naukowe: interpersonalna komunikacja językowa, wariant mówiony języka polskiego oraz werbalne i niewerbalne aspekty komunikacji międzyludzkiej, lingwistyka komputerowa (korpusologia lingwistyczna), lingwistyka sądowa (kryminalistyczna). Zajmują go zagadnienia związane z polszczyzną współczesną, zwłaszcza jej słowotwórstwem, problematyka normy językowej, a także analizy dyskursów specjalistycznych np. polskiego dyskursu parlamentarnego.

Jestem czynnym biegłym sądowym w zakresie językoznawstwa polskiego przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Aktywnie udziela się w towarzystwach naukowych m.in. w: Polskim Towarzystwie Językoznawczym, Towarzystwie Miłośników Języka Polskiego, Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk; jest członkiem redakcji czasopisma „Investigationes Linguisticae”, a także członkiem  Rady Redakcyjnej czasopisma „Slavia Occidentalis”. Wybrane publikacje: O porozumiewaniu się międzyludzkim. Wariant mówiony języka polskiej wspólnoty komunikatywnej: słowotwórstwo, leksyka, składnia, Poznań 2013; Kształtowanie się wzorców i wzorów językowych, pod red. A. Piotrowicz, K. Skibskiego, M. Szczyszka, Poznań 2009; współredaktor (z M. Gębką-Wolak) numeru tematycznego czasopisma „Kwartalnik Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”” nr 4/2021 zatytułowanego Językoznawstwo sądowe w praktyce; M. Szczyszek, Emocje w parlamencie – parlament w emocjach: ujęcie statystyczne. O projekcie słownika polskiego parlamentaryzmu XX wieku (lata 1918–2018), „Prace Językoznawcze” nr 3/2019, ss. 203-218; M. Szczyszek, Prawnie istotne aspekty interpretacji językoznawczej na przykładzie czasownika kontynuować i jego pochodnych – semantyka, użycie, normalizacja, [w:] Lingwistyka kryminalistyczna. Teoria i praktyka, red. M. Zaśko-Zielińska i K. Kredens, ss. 384-421, Wrocław 2019; M. Szczyszek, Prawnie istotne aspekty interpretacji językoznawczej – przykład 2: zakres znaczeniowy leksemu zboczeniec (i czy jest nim homoseksualista?), „Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza” nr 1/2021, s. 153-170; M. Szczyszek, Plagiat jako przedmiot analizy biegłego językoznawcy, „Kwartalnik Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”” nr 4/2021, s. 212-216; M. Szczyszek, Prawnie istotne aspekty interpretacji językoznawczej – przykład 4: etapy analizy lingwistycznej w opinii biegłego w sprawie o podszywanie się pod komornika: ustalanie autorstwa teksów, [w:] Człowiek – język – prawo. Studia legilingwistyczne, pod red. Ł. Piosik, R. Łapa, M. Graf, „Poznańskie Studia Polonistyczne” 2023, s. 271-288305-17-4.

Pozostali specjaliści – pracownicy innych Wydziałów UAM:



Krzysztof Jassem – Profesor nauk inżynieryjno-technicznych, Kierownik Zakładu Sztucznej Inteligencji na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM, Dyrektor Centrum Sztucznej Inteligencji UAM – pełny biogram wkrótce.



Filip Szumski – Doktor psychologii, adiunkt w Zakładzie Seksuologii Społecznej i Klinicznej na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM, biegły sądowy – pełny biogram wkrótce.

Kontakt
Kierownik Studiów
Koordynatorka merytoryczna WFPiK

prof. UAM dr hab. Magdalena Graf

m.graf@amu.edu.pl