Krótko o Poznaniu

Poznań to jedno z najstarszych i największych miast w Polsce, zamieszkiwane przez ponad pół miliona ludzi i dogodnie położone w połowie drogi między dwiema europejskimi stolicami – Berlinem i Warszawą.

Międzynarodowe targi, spotkania biznesowe i zjazdy odgrywają istotną rolę dla lokalnej gospodarki, bowiem w Poznaniu od 1921 roku odbywają się najważniejsze imprezy targowe w kraju, organizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, największego organizatora targów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wyjazd do Poznania to szansa na odwiedzenie miejsca nieodłącznie związanego z korzeniami Polski. To tutaj Mieszko I Polski postanowił założyć swoje miasto, tu też prawdopodobnie przyjął chrzest w 966 roku i wstąpił w szeregi średniowiecznych władców europejskich. Wydarzenie to uważane jest za początek polskiej państwowości. Tę samą historię, jak i wiele innych związanych z miastem, można usłyszeć w Porta Posnania, interaktywnym centrum interpretacji dziedzictwa. 

Kultura w Poznaniu

Muzeum Rogala

Szanowny Gościu! Zapraszamy do obejrzenia pokazów, które odkrywają tajemnice rogali świętomarcińskich i poznańskich tradycji! Spotkajmy się w pięknej, renesansowej kamienicy naprzeciwko Ratusza. Pokazy prezentowane są na żywo przez mieszkańców, a ceny obejmują degustację rogali!

Trakt Królewsko-Cesarski

Trakt Królewsko-Cesarski to najlepszy sposób na bliskie spotkanie z Poznaniem i okazja do poznania osobowości i charakteru jednego z najstarszych miast w Polsce. Trakt Królewsko-Cesarski to szlak turystyczny, który prowadzi przez najciekawsze zakątki Poznania. Oś szlaku oznaczona logo pomaga orientować się w przestrzeni miasta.

Muzeum Narodowe

Zbudowane na początku XX wieku muzeum posiada bogate zbiory sztuki romańskiej i gotyckiej, obrazy znanych artystów – polskich (m.in. Jacek Malczewski, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański) i zagranicznych (przegląd XV-XVIII-wiecznej włoskiej, XVII-wieczne obrazy holenderskie oraz XVI i XVII-wieczne obrazy flamandzkie).

Cytadela

Muzeum Broni mieści się na terenie dawnego Fortu Winiary (Cytadela Poznańska), w dobudowanym w 1872 r. bunkrze LaborNajwiększą atrakcją stałej ekspozycji są plenerowe ekspozycje sprzętu wojskowego, na których znajduje się kilkanaście pojazdów wojskowych, dziewięć samolotów, dwa śmigłowce, pięć czołgów, a także liczne armaty i moździerze.

Ratusz

Ratusz w Poznaniu to bez wątpienia najwspanialsza renesansowa budowla w Wielkopolsce i jedna z najwspanialszych w Polsce. Najstarsza wzmianka o nim pochodzi z 1310 roku, ale musiała powstać na przełomie XIII i XIV wieku, sądząc po zworniku w piwnicy ozdobionym herbem czeskiej dynastii Przemyślidów (królem był Weneclaus II Przemyślid). Polska w latach 1300-06).

Zamek Cesarski

Ta ogromna neoromańska budowla, zaprojektowana przez Franza Schwechtena, została wzniesiona w latach 1905-10 dla cesarza Niemiec Wilhelma II. Po I wojnie światowej, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w Zamku mieścił się wydział matematyki Uniwersytetu Poznańskiego, którego absolwenci złamali w latach 30-tych niemiecką Enigmę.

Nauka w Poznaniu

Palmiarnia

W Parku Wilsona znajduje się ponad stuletnia Palmiarnia, największa w Polsce i jedna z największych w Europie. Zbudowana według projektu S. Cybichowskiego w 1929 roku Palmiarnia zgromadziła ogromne kolekcje roślin, stając się tym samym jedną z największych tego typu instytucji w Europie. Posiada 17 tysięcy roślin 700 gatunków.

Enigma

Zapraszamy na wystawę dedykowaną tym, którzy podjęli udaną próbę złamania szyfru, który jak sądzono był niemożliwy do złamania. Sukces, oparty na talencie i pracy niezwykłych ludzi, zaczął się w 1929 roku w Poznaniu, dokładnie w miejscu, w którym stoisz… Odwiedź wystawę Enigma Codebreakers pod Zamkiem Cesarskim (św. Marcin 80/82)!

Brama Poznania

Niezwykła Brama Poznania symbolicznie łączy najstarsze poznańskie dzielnice Ostrowa Tumskiego i Śródkę. Przyciąga zwiedzających prezentacją multimedialną, warsztatami edukacyjnymi, wydarzeniami kulturalnymi i wycieczkami. To doskonała baza wypadowa do zwiedzania miasta Traktem Królewsko-Cesarskim. Poznański Ostrów Tumski był niegdyś siedzibą jednej z głównych osad powstającego państwa Piastów.

Najciekawsze Miejsca

Stary Rynek

Stary Rynek i jego okolice to jedne z najciekawszych miejsc do zobaczenia w Poznaniu. Piękny renesansowy ratusz, stare kamienice, urokliwe boczne uliczki, liczne muzea, puby, kawiarnie i ludzie spacerujący po ulicach – to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca. Stary Rynek to serce Poznania. Jest także gospodarzem licznych imprez, spektakli i koncertów.

Stary Browar

Budynki dawnego Browaru Huggera stały się częścią nowego kompleksu – wielokrotnie nagradzanego centrum handlu, sztuki i biznesu. Niezwykła architektura wchodzi w dialog z przemysłową przeszłością miejsca, mnogość zakamarków kryje pamiątki z czasów warzenia piwa: ceramiczne uszczelki, elementy wystroju wnętrz, tablice.

Jezioro Malta

Nazwa jeziora pochodzi od Kawalerów Maltańskich, czyli joannitów, którzy mieli tu swoją siedzibę, kościół i hospicjum. Jezioro, na którym odbywa się wiele ważnych regat kajakowych i wioślarskich, powstało w 1952 roku poprzez spiętrzenie rzeki Cybiny i ma powierzchnię 64,0 ha.