„Aktualne zagadnienia prawa rolnego, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska”
W dniu 23 lipca 2024 roku, od godz. 9.30 do 18.30 odbyła się konferencja w formie hybrydowej, tj. na platformie MS Teams oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ul. Niepodległości 53 w Poznaniu pod tytułem „Aktualne zagadnienia prawa rolnego, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska”.
W czasie tego naukowego wydarzenia zaprezentowanych zostało ponad 50 referatów przez Profesorów, Doktorów, Doktorantów oraz Studentów z wielu Uniwersytetów w Polsce, a także zaproszonych Naukowców z Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Ukrainy, Włoch, Wielkiej Brytanii, Indonezji. Konferencja przyczyniła się do dalszego rozwoju współpracy krajowej i międzynarodowej, wymiany poglądów naukowych, pogłębienia wiedzy i doświadczeń praktycznych z zakresu prawa rolnego, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska.
Konferencja została zorganizowana przez Koło Naukowe Gospodarki Nieruchomościami, Prawa Rolnego i Ochrony Środowiska oraz Zakład Prawa Rolnego Żywnościowego i Ochrony Środowiska UAM. Opiekunem Naukowym Koła Naukowego Gospodarki Nieruchomościami, Prawa Rolnego i Ochrony Środowiska jest Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń (pracownik naukowo – dydaktyczny w Zakładzie Prawa Rolnego Żywnościowego i Ochrony Środowiska UAM i przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konferencji), natomiast Zarząd Koła Naukowego składa się z następujących osób: Maria Skrocka, Ada Dobkowska i Wiktor Galiński.
Sesja Plenarną podczas Konferencji rozpoczął referat Rolnictwo i polityka rolna – 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej i wyzwania przyszłości przedstawiony przez Eksperta Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zakresu Ekonomii. Z kolei wystąpienie na temat EIP-AGRI Operational Groups – Purpose, funding within the CAP and practical examples (Grupy operacyjne EIP-AGRI – cel, finansowanie w ramach WPR i praktyczne przykłady) zaprezentowała przedstawicielka DG AGRI Komisji Europejskiej (European Commission) z Brukseli. W sesji plenarnej kolejne referaty Naukowców koncentrowały się m.in. na wyzwaniach prawa rolnego związanych z Europejskim Zielonym Ładem i finansowaniem unijnym; nowych wymaganiach środowiskowych w rolnictwie i dokonaniem ich oceny, kontrolach w łańcuchu rolno-spożywczym w Hiszpanii; żywności ekologicznej, funkcjonalnej; pomocy publicznej; spółdzielniach w Grecji, Ukrainie i Polsce; pracy migrantów w rolnictwie na terenie krajów UE (perspektywy krajowe i międzynarodowe); konsekwencjach środowiskowych wojny Rosji w Ukrainie (stratach i perspektywie odbudowy); kwestiach zmian klimatu czy pojęciu „prowadzenia gospodarstwa rolnego”. Interesujące były także wystąpienia dotyczące nieruchomości związane m.in. z ochroną gruntów rolnych z leśnych; zapisami ewidencji gruntów i budynków a wpisami w księdze wieczystej w kontekście ustalenia podatków lokalnych; zasiedzeniem służebności przesyłu na gruncie pokrytym płynącymi wodami powierzchniowymi, czy wynagrodzeniem za bezumowne korzystanie z rzeczy za okres poprzedzający jej zasiedzenie, ogródków działkowych.
Po zakończeniu sesji plenarnej rozpoczęły się cztery równoległe panele. Pierwszy poświęcony prawu rolnemu, drugi ochronie środowiska, trzeci dotyczący gospodarki nieruchomościami, a czwarty w j. angielskim. Referaty prezentowane w sesjach tematycznych koncentrowały się na wielu aktualnych zagadnieniach związanych np. zalesianiem gruntów, w tym rolnych; ochroną odmian roślin; Wspólną Polityką Rolną; uprawą roślin genetycznie zmodyfikowanych; prawem pracowników w rolnictwie; podatkami od nieruchomości; ochroną zwierząt gospodarskich; podatkiem rolnym; umową kontraktacji; umową dożywocia; ochroną wód morskich; prawem do życia w czystym środowisku w aspekcie dóbr osobistych; bezpieczeństwem energetycznym i żywnościowym; polityką Unii Europejskiej dotyczącą redukcji CO2; prawami i obowiązkami korzystających ze środowiska; rewitalizacją; umową deweloperską czy procedurą scalania i podziału nieruchomości. Wiele wystąpień odnosiło się do tematyki odnawialnych źródeł energii, transformacji sektora transportu drogowego i lotniczego, podatków. Interesujący był także referat dotyczący budowy nowej stolicy Indonezji Nusantara i wyzwań relokacji w perspektywie prawa, a także wystąpienia na temat zmian pokoleniowych w rolnictwie, w tym włoskie nowości legislacyjne w aspekcie polityki europejskiej.