Zespół Kliniki Prawa WPiA UAM na międzynarodowym konkursie prawniczym „International Migration and Refugee Law Moot Court 2024

17 kwietnia 2024

Miło nam poinformować, że zespół Sekcji Międzynarodowej Kliniki Prawa WPIA UAM w składzie: Patryk Czyżewski, Zofia Liszkowska, Paweł Woźniak oraz Wojciech Bogacz (III rok SSP) zajął 7 miejsce na prestiżowym międzynarodowym turnieju prawniczym w Antwerpii „International Migration and Refugee Law Moot Court” organizowanym przez University of Antwerp oraz MigrLaw Research Group w dniach 20-23 marca 2024 r. Studenci rozpoczęli przygotowania już w październiku 2023 r.; konkurs obejmował przygotowanie skargi oraz odpowiedzi na skargę z zakresu prawa migracyjnego, a także jej przedstawienie podczas symulowanej rozprawy sądowej.

Zespół Kliniki Prawa WPiA UAM znalazł się wśród 12 najlepszych drużyn z całego świata, które kwalifikowały się do rundy finałowej. Podczas rund ustnych studenci mieli okazję bronić swoich racji przed profesjonalnym sędziami, pracującymi w sądach i trybunałach w sprawach azylowych i migracyjnych na całym świecie, stowarzyszonymi w International Association of Refugee and Migration Judges.

Poza udziałem w rywalizacji, zespół wziął również udział w panelu dyskusyjnym na temat aktualnych problemów i wyzwań przy orzekaniu w sprawach azylowych, w której uczestniczyli wybitni specjaliści z zakresu tematyki konkursu. W dyskusji pojawiły się elementy problematyki prawa azylowego z perspektywy różnych systemów prawnych.

Opiekunami naukowymi drużyny byli: mgr Michał Wawrzyńczak (Opiekun Sekcji Międzynarodowej) oraz mgr Adrian Kaczmarek (Koordynator Sekcji Międzynarodowej). Szczególne podziękowania kierujemy do Prof. UAM dr hab. Witolda Płowca, który również reprezentował Wydział jako sędzia na etapie wymiany pism procesowych.

„Więcej informacje o udziale zespołu w tegorocznej edycji „International Migration and Refugee Law Moot Court” może przeczytać na stronie Kliniki Prawa dostępnej pod adresem:
https://klinikaprawa.amu.edu.pl/2024/04/05/migration-moot-2024/

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz zachęcamy studentów do uczestnictwa w podobnych inicjatywach organizowanych przez Klinikę Prawa WPiA UAM w przyszłości.