Robienie notatek kiedyś i dziś, czyli (eko)logiczne wybory z nutką kryminalistyki w tle

10 października 2023

„Robienie notatek kiedyś i dziś, czyli (eko)logiczne wybory z nutką kryminalistyki w tle” – pod takim hasłem można było spotkać przedstawicieli naszego Wydziału podczas piątkowej Nocy Naukowców na Kampusie Morasko. Interaktywnym stoiskiem WPiA opiekowała się dr Jagoda Dzida z wydziałowego Laboratorium Kryminalistyki, które wprowadzała Młodych Naukowców w tematykę eko-notowania i kryminalistycznych badań pisma.

Młodzi naukowcy mogli zobaczyć, w jaki sposób możliwe jest notowawnie, będąc jednocześnie „eko”, czyli oszczędzając papier i korzystając z wymazywalnych długopisów oraz notesów. Mogli także sprawdzić, czy odnaleźliby się w dawnych czasach (sprzed ery komputerów), próbując swoich sił w pisaniu na starej maszynie do pisania. Niepozorna inwokacja z Pana Tadeusza czy fraszka J. Kochanowskiego potrafiły być nie lada wyzwaniem, jeśli chodzi o ich bezbłędne przepisanie na maszynie. Trudy odwiedzających zostały uwiecznione na zdjęciach (również „eko”, gdyż nasza minidrukarka do ich wydruku nie potrzebuje tuszu), które zabrali ze sobą na pamiątkę.

Na koniec rozmawialiśmy o kryminalistycznych badaniach dokumentów oraz pisma ręcznego. Młodzi naukowcy dowiedzieli się, czy to prawda, że Sherlock Holmes mógł ustalić, że autorką anonimowego listu, który otrzymał, na pewno była kobieta oraz czy mógłby na podstawie charakteru pisma pokusić się o stwierdzenie wieku wykonawcy danej notatki, ręczności tej osoby, a nawet niektórych jej chorób.

Nie mogło oczywiście zabraknąć gadżetów! Dbaliśmy, aby odwiedzający nie odchodzili od naszego stoiska z pustymi rękami – tak, aby mile wspominali wspólnie z nami spędzoną Noc Naukowców. Dziękujemy i zapraszamy za rok!