Debata z okazji 25-lecia wejścia w życie Konstytucji RP

11 października 2022

Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego “Pro Publico Bono” ma przyjemność zaprosić na debatę oksfordzką. Przedmiotem rozważań jej stron będzie to, czy w Polsce powinno się wprowadzić model rozproszonej kontroli konstytucyjności oraz ocena dotychczasowej praktyki kontroli skoncentrowanej w jednym organie.

Wydarzenie to odbędzie się 17 października 2022 r. o godz. 18:30 w sali 1.4 w Collegium Iuridicum Novum z okazji 25. rocznicy wejścia w życie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

W debacie udział wezmą dwie drużyny. Jedna będzie miała za zadanie poprzeć tezę, druga natomiast ją zakwestionować. Uczestnikami będą członkowie naszego Koła Naukowego.

Zgodnie z modelem rozproszonej kontroli konstytucyjności wszystkie sądy mogą orzekać o zgodności ustaw z konstytucją. Przyjęto go np. w USA. Polska Konstytucja wprowadziła jednak model kontroli skoncentrowanej. W obecnym stanie prawnym tylko Trybunał Konstytucyjny ma kompetencję do stwierdzenia niekonstytucyjności określonego przepisu prawnego. Wobec kryzysu związanego z tym organem coraz częściej pojawiają się postulaty przyjęcia rozproszonej kontroli konstytucyjności.

Jakie konsekwencje dla polskiego porządku konstytucyjnego miałoby takie rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Czy zagwarantowałoby przestrzeganie Konstytucji przez ustawodawcę w większym stopniu, czy wręcz przeciwnie? Jeżeli chcą Państwo poznać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do biernego udziału w debacie. Do zobaczenia!