Historyczny stół z Zamku Cesarskiego odnaleziony w gabinecie zakładu w Collegium Iuridicum

17 grudnia 2024

W związku z niedawną przeprowadzką jednostek naukowych WPiA z Collegium Iuridicum do Collegium Rubrum w gabinecie Zakładu Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych odnaleziono stół pochodzący z historycznego wyposażenia Zamku Cesarskiego w Poznaniu. 

Dzięki decyzji rektorki UAM, prof. Bogumiły Kaniewskiej, mebel zostanie przekazany do Centrum Kultury Zamek. Uroczyste przekazanie mebla odbyło się 5 grudnia o godzinie 12:00 w dawnym Collegium Iuridicum przy ul. Św. Marcin 90.

Historia odnalezienia stołu jest równie interesująca. Wiosną bieżącego roku prof. Tomasz Nieborak zaprosił prof. Piotra Kordubę, dyrektora Instytutu Historii Sztuki UAM, do obejrzenia wnętrz dawnego Collegium Iuridicum przy ul. Św. Marcin, by rozważyć wybór mebli dla przyszłej siedziby Instytutu Historii Sztuki. Wizyta była częścią inicjatywy „Ratujmy nasz dizajn”, której celem jest zabezpieczenie i wykorzystanie wartościowych przykładów polskiego wzornictwa XX wieku.

Podczas przeglądu wyposażenia w dawnym gabinecie Zakładu Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych, prof. Korduba rozpoznał monumentalny stół jako pochodzący prawdopodobnie z Zamku Cesarskiego. – Jego forma i zdobienia są spójne z wystrojem Zamku z okresu przebudowy w pierwszej połowie lat 40. XX wieku. Analiza porównawcza z zachowanymi meblami, a także z archiwalnymi zdjęciami przechowywanymi w Archiwum Państwowym w Poznaniu, nie pozostawiała wątpliwości co do jego pochodzenia – wspomina badacz.

Ostateczne potwierdzenie przypuszczeń dostarczył Janusz Pazder, historyk sztuki i konsultant CK Zamek ds. konserwatorskich. Wskazał na archiwalny projekt stołu, którego kopia znajduje się w CK Zamek, a oryginał przechowywany jest w Architekturmuseum der Technische Universität Berlin.

Przekazanie stołu do Centrum Kultury Zamek to nie tylko gest przywrócenia historycznego artefaktu na swoje miejsce, ale także symboliczny krok w stronę głębszego zrozumienia skomplikowanego dziedzictwa kulturowego. Warto również podkreślić, że przez lata stół pełnił funkcję praktycznego mebla – był świadkiem zajęć seminaryjnych z Prawa Międzynarodowego prowadzonych w Zakładzie Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych. To dodaje mu szczególnej wartości jako obiektowi, który łączy w sobie historię i codzienne życie akademickie.

Więcej szczegółów o wyjątkowym odkryciu i jego historii można przeczytać we wpisie na stronie UAM: https://amu.edu.pl/dla-mediow/komunikaty-prasowe/z-uczelni-do-zamku