Uroczyste otwarcie Wielkopolskiej Biblioteki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji UAM

30 października 2024

Mamy przyjemność poinformować, iż 29 października br. na Wydziale Prawa i Administracji UAM miało miejsce uroczyste otwarcie Wielkopolskiej Biblioteki Prawniczej mieszczącej się w Collegium Rubrum przy Al. Niepodległości 53. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz Uniwersytetu w osobach panów Prorektorów prof. dr. hab. Michała Banaszaka i prof. dr. hab. Zbyszko Melosika oraz władz Wydziału, które reprezentował Dziekan prof. dr hab. Tomasz Nieborak. Uroczystość otworzyła Kierowniczka Wielkopolskiej Biblioteki Prawniczej pani mgr Beata Ciesielska, która przybliżyła licznie zgromadzonym gościom historię oraz istotę działania biblioteki. Biblioteka ta ma odtąd stanowić ważny element funkcjonowania Poznania jako miasta akademickiego, jak również regionu. Realizacji tego celu przyświeca koncepcja Wielkopolskiej Biblioteki Prawniczej łączącej trzy funkcje:

  • tradycyjnej biblioteki,
  • biblioteki opartej na rozwiązaniach cyfrowych, gwarantującej dostęp do cyfrowych zasobów informacji,
  • miejsca spotkań dla społeczności lokalnej (uczniów, mieszkańców miasta i regionu, osób starszych), która będzie miała możliwość zarówno korzystania z zasobów biblioteki, jak i uczestniczenia w wydarzeniach (seminariach, wykładach otwartych, warsztatach) organizowanych w przestrzeni bibliotecznej z wykorzystaniem jej infrastruktury. 

Wielkopolska Biblioteka Prawnicza, dysponująca jednym z największych w Polsce prawniczych zasobów bibliotecznych, liczącym niemal 300 tys. woluminów, ma wspierać rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz pomagać w rozpoznawaniu i zaspokajaniu potrzeb edukacyjnych i kulturalnych lokalnej społeczności. Jej celem jest także profesjonalizacja realizowanych zadań oraz budowanie pozytywnego wizerunku UAM i Wydziału Prawa i Administracji w relacjach z otoczeniem zewnętrznym. Równie ważne jest promowanie kultury i tradycji regionu i kraju, a tym samym zwiększanie świadomości mieszkańców i ich identyfikacji z Poznaniem, Wielkopolską i Polską.

Nie bez znaczenia jest to, że Wielkopolska Biblioteka Prawnicza mieści się w tzw. dzielnicy prawniczej, w pobliżu wielu sądów i prokuratur. Z tego względu ma ona szansę stać się podmiotem realizującym nie tylko funkcje czytelnicze, ale także edukacyjne, udostępniając tradycyjne zasoby biblioteczne oraz nowoczesne elektroniczne bazy danych.  

Jesteśmy przekonani, że otwarta dziś biblioteka będzie przyciągać swą atmosferą, stanie się miejscem wspierającym rozwój oraz będzie stanowić przystań dla wszystkich poszukujących wiedzy.