Rekrutacja:
01.06.2024 – 30.09.2024 r. poprzez system IRK
Limit miejsc:
40 osób
Czas trwania:
10 miesięcy (180 godz. wykładowych)
Koszt studiów:
5500 zł (możliwość opłaty w dwóch ratach po 2750 zł)
Informacje ogólne
W 100% praktyczne, interdyscyplinarne studia, łączące prawne i ekonomiczne podejście do procesów restrukturyzacji i upadłości przedsiębiorców, jak również do upadłości konsumenckich oraz oddłużenia.
Wykładowcy-praktycy:
- podzielą się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem,
- przećwiczą warsztatowo trudne przypadki praktyczne,
- pomogą przygotować się do egzaminu na doradcę restrukturyzacyjnego,
- przygotują do wyzwań pracy z podmiotami w kryzysie finansowym.
W skład kadry wchodzą:
- sędziowie restrukturyzacyjni i upadłościowi
- czynni zawodowo nadzorcy sądowi, zarządcy oraz syndycy, ekonomiści, biegli rewidenci, doradcy podatkowi,
- menedżerowie oraz prawnicy.
To pozwoli na holistyczne podejście do praktycznych aspektów restrukturyzacji i upadłości, zarządzania kryzysowego, ekonomicznego wsparcia procesów naprawy przedsiębiorstw, jak również na poznanie praktycznych aspektów funkcjonowania sądów restrukturyzacyjnych i upadłościowych.
Celem Studium jest przygotowanie do:
- egzaminu dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego,
- wykonywania zawodu doradcy restrukturyzacyjnego,
- pełnienia funkcji menedżerskich w firmach w kryzysie (w tym funkcji interim managera),
- występowania w postępowaniach jako pełnomocnik wierzycieli oraz dłużnika.
Podyplomowe studia prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego – PROGRAM STUDIÓW 2023-24
Profil uczestnika
Studia kierowane są przede wszystkim do następujących grup zawodowych:
- prawników: radców prawnych, adwokatów oraz aplikantów do tych zawodów,
- licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych oraz osób ubiegających się o uzyskanie licencji doradcy restrukturyzacyjnego
- doradców finansowych, osób z branży konsultingu,
- pracowników banków z pionu windykacji oraz restrukturyzacji,
- menedżerów kryzysowych.
Co zyskujesz?
1. Wykładają u nas świetni wykładowcy
- praktycy, którzy na co dzień zajmują się tą dziedziną, mają dostęp do najbardziej aktualnych spraw i zjawisk rynkowych, są przez rynek uznawani za ekspertów i liderów w swoich specjalizacjach,
- jednocześnie mają duże kompetencje teoretyczne, są to autorzy poczytnych komentarzy, artykułów, glos, profesorowie renomowanych uczelni, którzy jednocześnie aktywnie zajmują się pracą zawodową na rynku,
- wykładowcami są twórcy ustawy – Prawo restrukturyzacyjne oraz osoby biorące udział we wszystkich kolejnych, w tym obecnych, pracach legislacyjnych dotyczących prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego,
- wykładowcami są także sędziowie sądu upadłościowego w Poznaniu, których pogląd na omawianą materię ma istotne znaczenie dla słuchaczy – praktyków,
- wykładowcami są menedżerowie firm, którzy przeszły przez kryzys i udaną restrukturyzację.
2. Łączymy prawo z ekonomią
- stawiamy bardzo istotny nacisk na zagadnienia analityczne i zarządcze,
- w dziedzinie prawa upadłościowego uczymy wyceny majątku, negocjacji z potencjalnymi nabywcami majątku,
- w dziedzinie prawa restrukturyzacyjnego uczymy analizy finansowej, technik zarządzania kryzysowego, komunikacji kryzysowej, prawa podatkowego, rachunkowości.
3. Uczymy technik komunikacji kryzysowej
- do prawa i ekonomii dodajemy istotny komponent w postaci zajęć z technik komunikacji kryzysowej, zastanawiamy się nad motywacją, która kieruje działaniami osób zaangażowanych w proces, metodami zmiany ich postaw, etc.
Organizacja nauki
Harmonogram na rok 2024/2025 – w trakcie tworzenia.
Przewidujemy 10 zjazdów stacjonarnych od października do czerwca, mniej więcej raz w miesiącu, w sobotę i niedzielę w godz. ok. 9.30 – 18.30.
Kadra
Wykładowcy na SPPRiU zatrudnieni w UAM na WPiA:
dr Patryk Filipiak
(opiekun naukowy Studium)
Adwokat, kwalifikowany licencjonowany doradca restrukturyzacyjny (nr lic. 624). Współtwórca prawa restrukturyzacyjnego oraz jego nowelizacji. Członek INSOL EUROPE oraz Zespołu ds. Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Ekspert Banku Światowego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Autor i redaktor wielu opracowań oraz komentarzy do polskiego i unijnego prawa restrukturyzacyjnego oraz upadłościowego.
Czynny zarządca, nadzorca sądowy oraz syndyk.
Wykładowcy spoza UAM:
Piotr Zimmermann – radca prawny, partner i założyciel kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp. k., licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, współzałożyciel i Prezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Specjalizuje się w prawie upadłościowym i restrukturyzacji oraz prawie spółek handlowych. Były sędzia sądów upadłościowych w Warszawie i Szczecinie (1995-2006), wieloletni sędzia-komisarz w największych postępowaniach upadłościowych w Polsce. Znajduje się w gronie twórców nowej ustawy Prawo restrukturyzacyjne, które weszło w życie w 2016 r. Autor sześciu wydań „Komentarza do prawa upadłościowego i naprawczego” (Wydawnictwo C.H. Beck) oraz jednym z autorów publikacji „Prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe. System Prawa Handlowego. Tom 6.”
Łukasz Grenda – Członek OIRP w Poznaniu. Wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Doradców Restrukturyzacyjnych i Syndyków. Członek Sekcji Prawa Upadłościowego Instytutu Allerhanda oraz Krajowej Izby Doradców Restrukturyzacyjnych. Problematyką niewypłacalności i doradztwa prawnego w tym zakresie zajmuje się od ponad 15 lat. W swojej działalności zawodowej specjalizuje się w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych, transakcjach handlowych, sporach sądowych i arbitrażowych.
dr hab. Anna Hrycaj – Dyrektor Instytutu Prawa Upadłościowego, Restrukturyzacyjnego oraz Badań nad Niewypłacalnością na Uczelni Łazarskiego, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie z ponad dwunastoletnim doświadczeniem orzeczniczym w sprawach upadłościowych, przedstawiciel rządu w ramach prac legislacyjnych dotyczących prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego w Sejmie i Senacie, członek Rady Legislacyjnej XIII kadencji, członek Komitetu Sterującego projektu Krajowego Rejestru Zadłużonych, członek Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych. W latach 2010 – 2011 członek państwowej Komisji Egzaminacyjnej powołanej przez Ministra Sprawiedliwości dla osób, które ubiegają się o licencję syndyka. W 2012r. ekspert Komisji Europejskiej do spraw nowelizacji europejskiego prawa upadłościowego. Od 2013 r. przewodnicząca zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości ds. przygotowania projektów ustaw z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Członek sekcji prawa upadłościowego Instytutu Allerhanda, Judicial Wing of Insol Europe oraz International Insolvency Institute.
Tomasz Mleczak – Senior Menedżer w zespole Corporate Finance w firmie doradczej Grant Thornton. Tomasz specjalizuje się w dziedzinie wycen oraz doradztwa finansowego. Zajmuje się realizacją projektów związanych z przeprowadzaniem wycen przedsiębiorstw oraz wartości niematerialnych i prawnych. Doradza również przedsiębiorstwom poszukującym wsparcia m.in. w takim zakresie jak: budowanie strategii rozwoju, przygotowywanie biznes planów, modelowanie finansowe oraz analiza kosztów i rentowności. Autor publikacji w prasie fachowej. Współautor książki „Przyszłość mojej firmy”.
Sebastian Samol – doktor nauk prawnych i wykładowca na studiach podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji UAM oraz prowadzi wykłady dla aplikantów adwokackich Okręgowej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Dr Sebastian Samol jest adwokatem, wspólnikiem poznańskiej kancelarii adwokackiej. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prowadzi również doradztwo z zakresu tematyki dotyczącej prawa europejskiego i prawa gospodarczego.
Pozostali wykładowcy:
mec. Kazimierz Jeleński (radca prawny), dr Mikołaj Kondej (radca prawny , doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny), Anna Michalska (Doradca restrukturyzacyjny), dr Łukasz Pilarczyk (adwokat), dr Sebastian Samol (radca prawny), Bartosz Sierakowski (doradca restrukturyzacyjny, radca prawny),
Irena Flotyńska (sędzia, SSR, Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, Zastępca Przewodniczącego XI Wydziału Gospodarczego do spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, Wykładowca WSB w Poznaniu ),
Łukasz Lipowicz (sędzia , SSR, Przewodniczący Wydziału ds. Restrukturyzacji i Upadłości, Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu).
Katarzyna Balcerkiewicz (HR, trener biznesu), dr Przemysław Grobelny (ekonomista), Jakub Karbowiak (ekonomista), Przemysław Kowalski (ekonomista, biegły rewident), dr hab. Maciej Stradomski (ekonomista), Danuta Wieczerska (ekonomista), Maciej Zając (ekonomista).
Rekrutacja
Link do rejestracji:
Studia Podyplomowe Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego – IRK (amu.edu.pl)