Wolność słowa w social mediach – utopijny raj czy dystopijne piekło ?

10 czerwca 2022

9 czerwca odbyło się webinarium zorganizowane przez ELSA Poznań pt.: 

„Wolność słowa w social mediach – utopijny raj czy dystopijne piekło”? Tematem spotkania były granice swobody wypowiedzi w mediach społecznościowych. Prelekcję poprowadzili prof. UAM dr hab. Michał Urbańczyk oraz studentka III roku prawa europejskiego Anna Przybylska, która pod opieką prof. Urbańczyka przygotowuje pracę dyplomową nt. prawa nowych technologii i social mediów.

Wśród poruszonych w trakcie prelekcji tematów znaleźć można było m.in. aferę Cambridge Analytica i kłopoty Facebooka, zbanowanie prezydenta USA Donalda Trumpa na Twitterze i zapowiedzi zakupu Twittera przez Elona Muska, czy też problemy politycznej poprawności w regulaminach social mediów i tzw.  cenzury korporacyjnej oraz próby regulowania wolności słowa w sieci w postaci Digital Service Act.

Po prelekcji odbyła się dyskusja, w trakcie której padły pytania m.in. o zagrożenia dla jednostki w postaci naruszeń prywatności, o zagrożenia dla procedur demokratycznych w postaci ingerencji w wybory, o problem walki z rosyjską propagandą i dezinformacją w czasie wojny na Ukrainie, a także o rolę UE w walce o gwarancje praw obywatelskich w sieci.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/544896433686758?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D