Zespół Kliniki Prawa na Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition w Wiedniu!
Z ogromną przyjemnością informujemy, że Zespół Kliniki Prawa WPiA UAM w składzie: Dorota Piechowiak, Juliana Wiśniewska oraz Sonia Mikołajczak, Opiekun merytoryczny: mgr Adrian Kaczmarek (Opiekun pomocniczy: mgr Szymon Siuda) po raz pierwszy reprezentował Uniwersytet im. Adama Mickiewicza na międzynarodowym turnieju prawniczym Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition 2024 – European Rounds. Nazwany na cześć polskiego sędziego, prezesa Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości oraz jednego z twórców międzynarodowego prawa kosmicznego konkurs jest najbardziej prestiżowym konkursem typu „Moot Court” z zakresu prawa kosmicznego.
Etap Europejski, zorganizowany przez European Centre for Space Law przy Europejskiej Agencji Komicznej oraz Uniwersytet Wiedeński, składał się z 4 sesji, w czasie których zespół studentów WPiA musiał zmierzyć się z reprezentowaniem stron sporu w symulacji rozprawy przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości na podstawie kazusu z międzynarodowego prawa kosmicznego.
Podczas pobytu w Wiedniu uczestnicy turnieju wzięli udział w zorganizowanej przez European Space Policy Institute (ESPI) serii prelekcji prowadzonych przez wiodących badaczy instytutu. Podczas wykładów poruszane były kwestie przyszłości prawa kosmicznego, międzynarodowej astropolityki, jak również przedstawiona aktualne osiągnięcia organizacji na rzecz rozwoju regulacji międzynarodowych i krajowych w tej sferze.
Ponadto dzięki uprzejmości organizatorów, a przede wszystkim dzięki wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej, zespół otrzymał również niepowtarzalną szansę obserwacji obrad 63 sesji Podkomitetu Prawnego Komitetu Narodów Zjednoczonych ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (Legal Sub-Committee of UN Committee on the Peaceful Uses of Outer Space) w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Wiedniu. Podczas obrad studenci wysłuchali wystąpień ekspertów i dyplomatów z całego świata m.in. związanych z wytycznymi dotyczącymi długoterminowej stabilności pokojowej eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej.
To niezwykłe doświadczenie obfitowało w wiedzę, która na pewno zostanie wykorzystana w przyszłości – zarówno w zakresie przyszłorocznej edycji konkursu, jak w zakresie rozwoju dalszych badań nad tematyką prawa kosmicznego na naszej Uczelni.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz zachęcamy studentów do uczestnictwa w podobnych inicjatywach organizowanych przez Klinikę Prawa WPiA UAM w przyszłości.