Reprezentacja WPiA na Cyberspace 2024 w Brnie
W Czechach Mikuláš odwiedza dzieci wieczorem 5 grudnia. Reprezentacja WPiA spotkała go kilka dni wcześniej w Brnie!
Choć wciąż czekamy na więcej prezentów, już teraz otrzymaliśmy wiele cennych inspiracji podczas konferencji Cyberspace 2024, która odbyła się w dniach 29-30 listopada na Wydziale Prawa Uniwersytetu Masaryka. Pierwszą z tych inspiracji był wykład prof. Nivy Elkin-Koren, która chętnie zapozowała z nami do zdjęcia. Prof. Elkin-Koren zatrudniona jest na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz jest członkinią harwardzkiego Berkman Klein Center For Internet & Society.
Wydział Prawa i Administracji reprezentował duży zespół, aktywnie uczestnicząc w licznych panelach i dyskusjach. W jednym z porannych paneli, poświęconych eCommerce i Jednolitemu Rynkowi Cyfrowemu, Kierowniczka Katedry Jean Monnet prof. Katarzyna Klafkowska–Waśniowska oraz mgr Jakub Drąg zaprezentowali wyniki swoich badań empirycznych opartych na bazie danych transparentności UE, ustanowionej na podstawie Aktu o usługach cyfrowych. Przeanalizowali, na ile użyteczne dla użytkowników są uzasadnienia decyzji dostarczane przez platformy internetowe podczas moderacji treści. Wnioski nie były zbyt optymistyczne i korespondowały z tytułem prezentacji: „In search of reason: are SoRs a valuable source of information on content moderation practices?”.
Później tego samego dnia, dr Peter R. Slowinski, przedstawił swoje badania na temat zasadności ochrony patentowej i prawnoautorskiej w czasach, gdy sztuczna inteligencja jest coraz częściej wykorzystywana w procesach twórczych. Czerpiąc z interdyscyplinarnych badań socjologicznych, psychologicznych i filozoficznych dotyczących kreatywności i procesów twórczych, zaprezentował nowe spojrzenie na fundamenty prawa własności intelektualnej. Jego prezentacja odbyła się podczas jednego z paneli dotyczących własności intelektualnej, którym przewodniczyli dr Matěj Myška, kierownik Instytutu Prawa i Technologii na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, oraz prof. dr Andreas Wiebe, kierownik Katedry Prawa Cywilnego, Prawa Własności Intelektualnej, Prawa Mediów oraz Prawa Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych na Uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze.
Po południu zaangażowaliśmy się w inspirujące dyskusje na temat danych i ludzkiego mózgu, wzbogacone błyskotliwymi wyjaśnieniami mgr. Wojciecha Biernackiego i mgr. Wojciecha Rzepińskiego. Ich prezentacja, zatytułowana „Brain Data and Neurotechnology – a Challenge for GDPR or for the Very Foundations of Data Rights?”, argumentowała, że kluczową kwestią w zakresie stosowania neurotechnologii nie jest konkretna kategoria danych, która podlega przetwarzaniu, lecz potencjalny dostęp do stanów umysłowych jednostki przez technologię, która może „przenikać przez skórę”. W związku z tym należy skierować uwagę na to, jak postrzegamy narzędzia, które oferuje neurotechnologia, zamiast skupiać się wyłącznie na poszczególnych kategoriach danych. W świetle tych założeń autorzy przedstawili argumenty za doprecyzowaniem rozumienia prawa podstawowego do wolności myśli, aby przygotować prawną odpowiedź na nadchodzącą popularyzację technologii zdolnych do odczytywania i potencjalnego wpływania na nasze umysły. Panel, którym sprawnie przewodniczyli dr Jakub Míšek i dr Bettina Bacher, obejmował także inne wnikliwe prezentacje, w tym dwie z zespołu Uniwersytetu Maltańskiego. Szczególne podziękowania dla Claude’a Juliena Bajady i zespołu z Malty za angażujące pytania!
Dyskusje kontynuowaliśmy podczas przerw, na jarmarkach świątecznych oraz podczas kolacji, z doskonałymi uwagami od współpanelistów, w tym Małgorzaty Cyndeckiej, Tamása Ponga, Renáty Kálmán, Ufuka Tetina i Sašy Nikšicia. A w wieczornych spacerach towarzyszyła nam także mgr Weronika Dzięgielewska.