Referat Prof. UAM dr hab. Anety Suchoń podczas międzynarodowej Konferencji we Włoszech

24 maja 2024

Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń w dniu 16 maja 2024 r.  przedstawiła referat “Climate neutrality as a challenge for the agri-food chain and agricultural law in Poland – selected legal issues” podczas międzynarodowej naukowej Konferencji na Uniwersytecie w Bari we Włoszech „Legal Issues for a Sustainable Agrifood Chain”. W czasie  tego wydarzenia zaprezentowanych zostało w czterech panelach łącznie ponad 30 referatów, w tym przez przedstawicieli Komisji Europejskiej z Brukseli (Legal Service; DG Research & Innovation), Naukowców i Doktorantów z wielu krajów (Włochy, Albania, Argentyna, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Irlandia, Niemcy, Polska, Szwajcaria).

Referaty koncentrowały się m.in. na Wspólnej Polityce Rolnej UE 2023-2027, wpływie kwestii środowiskowych  i zmian klimatu na sektor rolno-spożywczy, wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym, prawie żywnościowym, prawnej sytuacji osób pracujących w rolnictwie, prawach człowieka w łańcuchu rolno-żywnościowym.  

Międzynarodowa Konferencja ( 15 – 17 maja 2024) została zorganizowana  przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Bari „Aldo Moro” i CIHEAM w ramach włoskiego projektu badawczego „Towards a sustainable agrifood system: legal tools for the development of European agrifood supply chain””.

Warto wyjaśnić, że CIHEAM (założone w 1962 r.) jest śródziemnomorską organizacją międzyrządową składająca się z 13 krajów członkowskich (Albanii, Algierii, Egiptu, Francji, Grecji, Włoch, Libanu, Malty, Maroka, Portugalii, Hiszpanii, Tunezji i Turcji). Współpracuje m.in. z uniwersytetami  w zakresie edukacji, badań i szkoleń.