Drużyna studentów WPiA uczestniczyła w XXX edycji Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Court

12 kwietnia 2023

Studenci Wydziału Prawa i Administracji UAM wzięli udział w XXX edycji Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Court w Wiedniu – największego na świecie konkursu typu moot court w dziedzinie arbitrażu międzynarodowego. W konkursie wzięło udział ponad 2500 studentów, reprezentujących 378 uniwersytetów z 89 państw.

Finał konkursu odbył się w dniach 30 marca – 6 kwietnia 2023 r. Studenci zmierzyli się z drużynami z University of Colorado, University of Pennsylvania, University of San Diego oraz University of Texas.

W skład reprezentacji naszego Wydziału weszli studenci prawa: Gabriela Krawczyk, Dorota Piechowiak, Mikołaj Piekutowski i Zuzanna Rubaszewska.

Od listopada 2022 r. studenci pracowali nad pismami procesowymi będącymi rozwiązaniem kazusu konkursowego z dziedziny międzynarodowego arbitrażu oraz stosowania Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów. Drużyna złożyła dwa pisma procesowe (pismo powoda i pismo pozwanego).

Wyjazd do Wiednia był poprzedzony udziałem w (i) Warsaw Pre-Moot (4-5 marca 2023 r.), w ramach którego nasi reprezentanci zmierzyli się z drużynami z Warszawy, Mediolanu, Aten i Krakowa oraz (ii) CAM-CCBC Hamburg Pre-Moot (29 marca 2023 r.) w ramach którego zmierzyli się z drużynami z Miami, Salwadoru i Nishinomiya (Japonia).

Udział drużyny WPiA w konkursie oraz poprzedzających go pre-mootach był możliwy dzięki wsparciu wiodących kancelarii prawnych (w kolejności alfabetycznej):

Babiaczyk, Skrocki i Wspólnicy sp.k.

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Kancelaria Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy sp.k.

SMM Legal Maciak Mataczyński Czech Sp. k.

Sowisło Topolewski Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych S.K.A.

SSW Pragmatic Solutions Spaczyński, Szczepaniak, Okoń sp.k.

Udział drużyny w konkursie był objęty patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Inicjatywa odbyła się w ramach Studenckiego Laboratorium Mentoringu, pod opieką naukową mentora grupy, doktora Filipa Balcerzaka.