Dr Karolina Kiejnich-Kruk laureatką konkursu Miniatura 7

26 czerwca 2023

Z radością informujemy, że dr Karolina Kiejnich-Kruk otrzymała grant na realizację swoich badań „Automatyzacja decyzji sądowych w sprawach karnych” w konkursie Narodowego Centrum Nauki MINIATURA 7.

W ramach nagrodzonego projektu, Pani dr Kiejnich-Kruk zaplanowała wyjazd konsultacyjny do Estonii. Konsultacje odbędą się między innymi na Wydziałach Prawa Uniwersytetów w Tallinie i Tartu, w sądach a także w Ministerstwie Sprawiedliwości i Centrum Rejestrów i Systemów Informatycznych (RIK).

Wybór miejsca wyjazdu podyktowany jest faktem, że Estonia jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów pod względem technologii cyfrowych i cyberbezpieczeństwa na świecie. Prowadzony od 2002 roku proces cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości doprowadził do prowadzenia postępowań sądowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Estonia jako jedyny kraj w Europie, planuje doprowadzić do automatyzacji systemu wydającego nakazy zapłaty.

Pani dr Kiejnich-Kruk obecnie jest wykonawczynią w projektach JUST realizowanych na WPiA: „Improving the application of the presumption of innocence when applying electronic evidence (INNOCENT)” a także „Reducing the excessive usage of pre-trial detention via harmonisation & support to alternatives (RELEASE)”