Udział Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń w ENAJ/EU-FarmBook Press and Networking Event na Uniwersytecie w Gandawie (Gent) w Belgii

5 września 2024

Na zaproszenie organizatorów prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń wzięła udział w wydarzeniu ENAJ/EU-FarmBook Press and Networking Event temat Moving towards resilient farm (W kierunku odpornego gospodarstwa rolnego) na Uniwersytecie w Gandawie (Gent) w Belgii od 8 do 10 lipca 2024 r. W konferencji naukowo-praktycznej wzięli udział przedstawiciele DG AGRI (Komisji Europejskiej), Naukowcy, Dziennikarze z wielu krajów Unii Europejskiej oraz producenci rolni z Belgii, reprezentanci przedsiębiorców prowadzących aktywność innowacyjną wspierającą działalność rolniczą ( uprawa, hodowla, organizacja).

Konferencję w Belgii rozpoczęła prezentacja i debata na temat EU Farm Book. Jest to platforma, na której udostępniana jest wiedza dla producentów rolnych, doradców i leśników (https://eufarmbook.eu/pl). Platforma powstała w ramach unijnego projektu Horyzont, który zrzesza 29 partnerów z 18 krajów, w tym 17 międzynarodowych organizacji sieciowych, będących ambasadorami EU Farm Book w swoich krajach.

Profesor Pieter Spinoghe, koordynator projektu EU-FarmBook, naukowiec i botanik z Uniwersytetu w Gandawie, podkreślał, że platforma ma na celu wzmocnienie i ulepszenie przepływu wiedzy oraz innowacji związanych z rolnictwem i obszarami wiejskimi na poziomie europejskim, krajowym i regionalnym. Platforma obejmuje różne działy tematyczne, takie jak uprawa roślin (w tym innowacyjne odmiany roślin), ochrona upraw, leśnictwo, środowisko oraz prawo i ekonomia.

Podczas paneli dyskusyjnych zwracano uwagę na wyzwania stojące przed rolnictwem, związane między innymi ze zmianami klimatu, w tym suszą. Podkreślano znaczenie innowacyjności oraz potrzebę tworzenia nowych gatunków roślin bardziej odpornych na zmieniające się warunki atmosferyczne. Ważne są również informacje dotyczące nowoczesnych urządzeń i metod uprawy. Zaakcentowano znaczenie spółdzielczości i zrzeszania się producentów rolnych w zakresie zwiększania odporności gospodarstw rolnych oraz ich zdolności do przystosowania się do obecnych wyzwań. Wspólne działania umożliwiają zwiększenie konkurencyjności gospodarstw oraz otwierają nowe możliwości rozwoju. Zwrócono uwagę na problem zmiany pokoleniowej w rolnictwie. Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń brała udział w dyskusji uczestników w poszczególnych panelach tematycznych odnosząc się do zagadnień prawnych m. in. zrzeszania się producentów rolnych, zmian klimatu oraz innowacyjności w rolnictwie.

W ramach spotkania promującego platformę EU-FarmBook zaprezentowano innowacyjne rozwiązania w rolnictwie przez wiele różnych podmiotów z UE. Uczestnicy Konferencji mieli także możliwość wizyty Flamandzkiego Instytutu Biotechnologii (VIB), Centrum Diagnostyki Roślin (DCP), Flamandzkiego Instytutu Badawczego ds. Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności (IVLO) oraz wysłuchania wykładów Naukowców na temat prowadzonych badań w tychże jednostkach.

W związku z tym, że informacje o EU-FarmBook oraz innowacjach w rolnictwie są szczególnie ważne dla praktyki i producentów rolnych, szczegółowe sprawozdania przygotowane przez Panią Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń opublikowane zostały w Tygodniku Poradniku Rolniczym. Poniżej linki do tychże tekstów:

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/wiadomosci-rolnicze/rolnictwo-w-ue/ue-farm-book-platforma-stworzona-dla-rolnikow-2518768

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/zwierzeta/swinie/wizyta-studyjna-w-hof-te-kattem-2518912

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/wiadomosci-rolnicze/rolnictwo-w-ue/10-innowacyjnych-narzedzi-pomocnych-rolnikom-w-tym-ai-wykrywajace-kulawizny-u-krow-2518881