Dr Igor Nestoruk wygłosi wykład pt. „O kredytach frankowych z perspektywy prawa Unii Europejskiej (wnioski dla studentów)”

9 maja 2023

W ramach wydarzeń organizowanych przez ELSA Poznań z okazji Dnia Europy 9.5.2023 r. dr Igor Nestoruk wygłosi wykład pt. „O kredytach frankowych z perspektywy prawa Unii Europejskiej (wnioski dla studentów)”.

Problematyka tzw. kredytów frankowych, czyli umów kredytowych indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego (CHF) a zawieranych przez konsumentów z bankami na warunkach komercyjnych przeważnie w celu zakupu nieruchomości, zasługuje co najmniej na miano tematu dekady z perspektywy prawa cywilnego. Przenikają się w niej bardzo liczne wątki będące przedmiotem analizy zarówno w nauce prawa, jak i bardzo już rozbudowanym orzecznictwie sądów powszechnych.

W swoim wykładzie dr Nestoruk główną uwagę poświęci kredytom frankowym na tle prawa Unii Europejskiej. Wspólnie ze studentami uczestniczącymi w wykładzie zastanowimy się co łączy R. Schumana, jednego z inicjatorów procesu integracji europejskiej, z frankowiczami. Na tle współczesnych przepisów prawa UE oraz prawa polskiego spróbujemy określić, co kryje się za pojęciem „wysoki poziom ochrony   konsumentów”. Porozmawiamy także o sztuce zadawania pytań prejudycjalnych, których liczne przykłady można śledzić w orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości, które zapadają na tle sporów o kredyty frankowe.

Wykład odbywa się online za pośrednictwem platformy ClickMeeting i rozpocznie się o godz. 15:00.