Międzynarodowy projekt badawczy w zakresie ochrony praw dziecka

18 maja 2023

Z przyjemnością dzielimy się z ekscytującymi wiadomościami na temat jednego z projektów badawczych realizowanych na Wydziale we współpracy z Global Campus of Human Rights oraz Right Livelihood Foundation. Dotyczy on praw dzieci i dąży do wzmocnienia perspektywy dzieci w pracach organów traktatowych ONZ.

Badacze z siedmiu krajów na całym świecie współpracują nad stworzeniem dokumentu, który zbierze i ujednolici zasady i standardy stosowania praw socjalnych dzieci. Ten dokument bazować będzie na najnowszych pracach organów traktatowych ONZ i innych instytucji zajmujących się prawami socjalnymi dzieci, uwzględniając prawa takie jak prawo do edukacji, prawo do zdrowia czy prawo do adekwatnego mieszkania.

Cieszymy się, że mogliśmy zakończyć pierwszy etap tego projektu, który składał się z przygotowania ekspertyz na temat praw socjalnych dziecka w pracach wybranych organów traktatowych ONZ. Autorami ekspertyz są absolwenci Regionalnych Programów GCHR: Claudia Aguirre i Hugo Balnaves (EMA), Lien Arits (ARMA), Foluso Adegalu i Nqobani Nyathi (HRDA), Albana Hana (ERMA), oraz Swasti Karmacharya (APMA). Następnym etapem naszej pracy będzie organizacja konsultacji z członkami organów traktatowych ONZ, co pozwoli nam na pogłębioną analizę luk w stosowaniu traktatów w kontekście dzieci.

Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do promowania i ochrony praw dzieci na całym świecie. Zapraszamy do śledzenia naszych aktualizacji na temat projektu!

Projekt pt. „Economic, social and cultural rights as rights of the child – Empowering children in building a better future” będzie realizowany do połowy 2025 roku przez zespół badawczy, który tworzą prof. Zdzisław Kędzia, dr Agata Hauser oraz dr Łukasz Szoszkiewicz.

Międzynarodowy projekt badawczy w zakresie ochrony praw dziecka