Drużyna studentów WPiA uczestniczyła w 31 edycji Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Court

4 kwietnia 2024

Studenci Wydziału Prawa i Administracji UAM wzięli udział w 31 edycji Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Court w Wiedniu – największego na świecie konkursu typu moot court w dziedzinie arbitrażu międzynarodowego. W konkursie wzięło udział ponad 2500 studentów, reprezentujących 373 uniwersytetów z 89 państw. Finał konkursu odbył się w dniach 22-28 marca 2024 r. W skład reprezentacji naszego Wydziału weszli studenci Prawa: Julia Frankiewicz, Gabriela Krawczyk, Dorota Piechowiak, Mikołaj Piekutowski, Natalia Przewoźniak i Zuzanna Rubaszewska.

Nasi studenci zmierzyli się z drużynami z Indii (Gadjah Mada University), Niemiec (Saarland University), Stanów Zjednoczonych Ameryki (Pace University) oraz Wielkiej Brytanii (BPP Law School).

Od października 2023 r. studenci pracowali nad pismami procesowymi będącymi rozwiązaniem kazusu konkursowego z dziedziny międzynarodowego arbitrażu oraz stosowania Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów. Drużyna złożyła dwa pisma procesowe (pismo powoda i pismo pozwanego).

Wyjazd do Wiednia był poprzedzony udziałem w

• XV Warsaw Pre-Moot (13-14 lutego 2024 r.), w ramach którego nasi reprezentanci zmierzyli się z drużynami z Czech (Palacky University i Charles University), Niemiec (Leibniz University of Hannover), Polski (Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet SWPS) oraz Ukrainy (Ivan Franko University),
  • Berlin Premoot 2024 (1-3 marca 2024 r.), w ramach którego nasi studenci zmierzyli się z drużynami z uniwersytetów z Austrii (University of Vienna), Niemiec (Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf, Leipzig University, Freie Universität oraz Georg-August-Universität Göttingen), Rumunii (University of Bucharest) oraz Turcji (Galatasaray University oraz University of Istanbul),
  • CAM-CCBC Hamburg Pre-Moot (20 marca 2024 r.) w ramach którego nasi studenci zmierzyli się z drużynami z Brazylii (University of São Paulo, Federal University of Santa Catarina oraz Pontifical Catholic University of Paraná).

Opiekunem naukowym i mentorem drużyny był doktor Filip Balcerzak.

Udział drużyny WPiA w 31 edycji Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Court oraz poprzedzających go pre-mootach był możliwy dzięki wsparciu wiodących kancelarii prawnych.

Sponsorzy – poziom srebrny:

Sobczyńscy i Partnerzy | FSG Prawo
SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy sp.k.

Sponsorzy – poziom brązowy:

Kancelaria Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy sp.k.
SMM LEGAL Maciak Mataczyński Czech sp. k.