Wywiad prof. Michała Urbańczyka dla Polskiej Agencji Prasowej na temat prawnych i politycznych konsekwencji debaty Biden-Trump

4 lipca 2024

28 czerwca br. prof. UAM dr hab. Michał Urbańczyk udzielił Polskiej Agencji Prasowej wywiadu na temat prawnych i politycznych konsekwencji prezydenckiej debaty Biden-Trump. Prof. Urbańczyk podkreślił, że z prawnego punktu widzenia zmiana kandydata Demokratów w wyborach prezydenckich w USA jest możliwa, ale wydaje się, że jest już na to za późno z politycznego punktu widzenia.

Komentując prawne aspekty ewentualnej zmiany kandydata prof. Urbańczyk stwierdził, że zmiana kandydata jest formalnie możliwa, ale ten proces jest regulowany przez kombinację zasad partyjnych i praw obowiązujących w poszczególnych stanach. Każdy stan ma własne zasady i terminy umieszczania nazwisk kandydatów. Nawet gdyby konwencja Partii Demokratycznej nominowała innego kandydata, to nie gwarantuje to automatycznie, że na karcie do głosowania we wszystkich stanach pojawiłoby się jego nazwisko. Trzeba też pamiętać, że wszelkie zawirowania prawne w tych wyborach będą mogły służyć do podważenia ostatecznego wyniku.

Ponadto wskazał, że Demokraci popełniają ten sam błąd, co w 2016 roku, tzn. wystawiają ponownie jedynego kandydata, który może przegrać z Donaldem Trumpem. Prezydent Biden jest bowiem osobą, która nie spełnia nadziei i oczekiwań także wśród wyborców swojej partii.

Całość wywiadu dostępna jest na stronach Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Warto podkreślić, że wywiad był szeroko cytowany w polskich mediach elektronicznych (m.in. na stronach bankier.pl, msn.com, gosc.pl, nczas.info).