
Z przyjemnością informujemy, że ukazał się właśnie numer tematyczny „Adam Mickiewicz University Law Review” pt. „Principle of the State’s Trust in the Entrepreneur” pod redakcją Prof. UAM dr hab. Katarzyny Kokocińskiej oraz mgr. Mikołaja Maślińskiego z Zakładu Publicznego Prawa Gospodarczego. Teksty – opublikowane w tym numerze tematycznym – koncentrują się wokół jednej z kluczowych reguł postępowania, która opiera się na pogłębianiu zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej a także działaniach władzy publicznej w zaufaniu do przedsiębiorców. Nawiązują tym samym do ustaleń I Konferencji z cyklu „Prawo dla przedsiębiorców” pt. „Kontrola MŚP a zasada zaufania państwa do przedsiębiorcy”, która odbyła się 3 grudnia 2019 roku i stanowiła wspólne przedsięwzięcie Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Połączenie potencjału naukowego oraz praktycznych doświadczeń Rzecznika MŚP, stworzyło nie tylko unikatowe wydarzenie umożliwiające wymianę poglądów w gronie naukowców, ale także wśród przedstawicieli organów administracji publicznej, osób wykonujących zawody prawnicze, w tym radców prawnych, adwokatów, sędziów sądów administracyjnych oraz przedsiębiorców. Numer tematyczny „Adam Mickiewicz University Law Review” stanowi kontynuację tej inicjatywy.
Więcej...
Mamy przyjemność poinformować, iż postanowieniem z dnia 4 stycznia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Pani Profesor Magdalenie Fedorowicz z Zakładu Prawa Finansowego tytuł naukowy profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne. Pani Profesor serdecznie gratulujemy!
Więcej...
Z przyjemnością informujemy, że ukazał się właśnie 16. tom wydziałowej angielskojęzycznej serii Adam Mickiewicz University Law Books pt. „American Law and American Jurisprudence: Interpretations, Procedures, Challenges” pod redakcją Ł. D. Bartosika, M. Urbańczyka i D. Szlingierta. Tym razem zespół poznańskich amerykanistów (oraz zaproszonych gości) pod kierownictwem prof. UAM dra hab. M. Urbańczyka zajął się wybranymi problemami amerykańskiego prawa i prawoznawstwa. Książka jest efektem przekonania, że prawo amerykańskie i amerykańska jurysprudencja pozostają nieustannym źródłem inspiracji dla teoretyków i filozofów prawa oraz badaczy myśli polityczno-prawnej. Nie budzi wątpliwości fakt, że amerykańska jurysprudencja ma na celu realizację wartości wspólnych dla całej euroatlantyckiej tradycji prawnej: praw i wolności jednostki, godności człowieka i obywatela, rządów prawa i podziału władzy politycznej. Celem monografii jest ukazanie, w jaki sposób wybrane idee i instytucje prawa amerykańskiego służą realizacji wymienionych wyżej wartości przy użyciu środków innych niż tych, które stosowane są na gruncie europejskim. Zapraszamy do lektury, a Autorom gratulujemy!
Więcej...
Mamy przyjemność zaprezentować stronę internetową CISG Poland (http://cisgpoland.amu.edu.pl/) stworzoną z inicjatywy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przy istotnym wsparciu Pana mgr. Macieja Kochanowskiego, doktoranta z Katedry Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego. Jej celem jest prezentacja aktualnych i uporządkowanych informacji na temat CISG (Convention on Contracts for the International Sale of Goods) – Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów z 1980 roku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego orzecznictwa dotyczącego Konwencji. Strona jest jedną z inicjatyw podejmowanych także w innych państwach konwencyjnych, które mają na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat Konwencji. Treść strony jest skierowana w szczególności do praktyków i naukowców mających do czynienia z międzynarodową sprzedażą towarów. Jest ona dostępna w języku polskim oraz angielskim.
Więcej...
Koło Naukowe Prawa Cywilnego USUS IURIS serdecznie zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. "Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z perspektywy prawa prywatnego”, która odbędzie w sobotę 27 marca 2021 r. za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.
Celem organizowanej Konferencji jest w szczególności pochylenie się nad regulacjami dotyczącymi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i szerokim spektrum zastosowania tego ubezpieczenia. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się z różnymi spojrzeniami na tę instytucję prawa prywatnego, a w szczególności ścisłej korelacji z problematyką odpowiedzialności deliktowej i kontraktowej.
Szczegółowe informacje dotyczące organizowanej Konferencji są dostępne na Facebooku, na stornie wydarzenia: https://pt-br.facebook.com/events/707939669832304/.
Serdecznie zapraszamy do czynnego i biernego uczestnictwa w Konferencji.
Więcej...
Zakład Publicznego Prawa Gospodarczego serdecznie zaprasza w dniu 20 stycznia 2021 r., godzina 9.30, na Ogólnopolską Konferencję Naukową. „Ochrona zdrowia w czasach pandemii. Zagadnienia publicznoprawne, medyczne i ekonomiczne".
Konferencja zorganizowana zostanie na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu przez Zakład Publicznego Prawa Gospodarczego WPiA UAM, wspólnie z Katedrą Badań Rynku i Usług Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (prof. n. UEP Monika Dobska) oraz Katedrę i Zakład Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (prof. n. UM Monika Urbaniak).
Konferencja organizowana jest on-line poprzez platformę MS TEAMS.
Więcej...Szanowni Państwo
Koło Naukowe Gospodarki Nieruchomościami, Prawa Rolnego i Ochrony Środowiska UAM serdecznie zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową pod tytułem „Służebności na obszarach wiejskich”, która odbędzie się 15 stycznia 2021 roku (piątek) na Wydziale Prawa i Administracji UAM, ul. Niepodległości 53 w Poznaniu od godz. 10.00. Referaty dotyczyć będą przede wszystkim służebności mieszkania, służebności przesyłu i służebności gruntowej. Prelegentami w pierwszej części Konferencji będą m.in. Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń (UAM, Poznań); Prof. dr hab. Bartosz Rakoczy (UMK, Toruń), Prof. UWM Adam Bieranowski (Uniwersytet Warminsko-Mazurski, Olsztyn), Prof. UAM Jakub Pokrzywniak (UAM, Poznań), dr hab. Paweł Blajer (Uniwersytet Jagielloński, Kraków), Dr Karol Szadkowski (UAM, Poznań), Adw. Cezary Dzierzbicki (Uniwersytet Warszawski, Warszawa).
Natomiast w ramach panelu doktorantów i studentów (druga część Konferencji) przedstawionych zostanie ponad 10 referatów.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Konferencja prowadzona będzie w trybie zdalnym. Link do konferencji:
Serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji.
Więcej...
Mamy przyjemność poinformować, iż Rada Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta nominowała do stypendium Fulbright Junior Research Award Panią mgr Weronikę Dzięgielewską, doktorantkę w Zakładzie Teorii i Filozofii Prawa. Fulbright Junior Research Award to stypendia dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych, przeznaczone na realizację własnego projektu badawczego w USA powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Celem stypendium, trwającego od 4 do 10 miesięcy, jest realizacja własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA, powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Serdecznie gratulujemy!
Więcej...
Koło Naukowe Prawa Wyznaniowego, działające przy Zakładzie Badań nad Ustrojem Państwa WPiA UAM ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Relacje państwo - Kościół Katolicki w RP i ich wielopłaszczyznowy charakter”, która odbędzie się 23 stycznia 2021 r. na platformie Microsoft Teams.
Więcej...Uprzejmie informujemy o obronie mgr Katarzyny Urbanowicz.
Więcej...Wydział Prawa i Administracji UAM, al. Niepodległości 53, 61-714 Poznań
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.