
Cytując klasyka: ,,zdrowie, ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił (...)".
Zdrowie to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu człowieka, a wciąż często jest niedoceniane i nie nadajemy mu odpowiedniej prioretyzacji. Z pewnością wydarzenia na przestrzeni ostatniego roku skłoniły nas wszystkich do zatrzymania się i refleksji. Podczas izolacji, kwarantanny, kolejnych lockdown'ów- zawsze czegoś nam brakuje. Nie tylko tego wyjścia z domu i ruchu, ale także komfortu psychicznego.
Mówiąc o zdrowiu często skupiamy się na jego fizycznej stronie, pomijając aspekt psychiki człowieka, także stygmatyzując osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. ,,Nie przesadzaj", ,,Po co płaczesz?", ,,Inni mają gorzej" - nie tędy droga! Żeby zapobiegać tego typu zachowaniom oraz promować dbałość o zdrowie psychiczne nie jako egoizm, lecz troskę, zapraszamy serdecznie na organizowany przez ELSA Poznań Tydzień dbania o zdrowie psychiczne!

Koło Naukowe Prawa Cywilnego USUS IURIS serdecznie zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. "Materialnoprawne instrumenty zabezpieczenia wierzytelności".
Pani prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń z Zakładu Prawa Rolnego, Żywnościowego i Ochrony Środowiska, podczas dwudniowej międzynarodowej konferencji online nt. “The evolution of cooperative law in the era of globalization in the countries of Eastern Europe, Central Asia and other countries of the world” zorganizowanej w dniach 6 -7 kwietnia 2021 r. przez Belgorod University of Cooperation, Economics and Law (Rosja) i International Association of Cooperative Lawyers "IUS Cooperativum", przedstawiła referat pod tytułem “Legal and Economic Aspect of Functioning of Agricultural, Social and Energy Cooperatives in Poland in the Era of Globalization”. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele nauki i praktyki z wielu państw, m. in. Brazylii, Bułgarii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Kuby, Luksemburga, Mołdawii, Rosji oraz Polski.
Więcej...Uprzejmie informujemy o obronie mgr. Tomasza Mielcarka,
Więcej...
Przedstawicielki WPiA UAM w Poznaniu – Pani Prof. UAM dr hab. Katarzyna Kokocińska oraz Pani dr Justyna Goździewicz-Biechońska – uczestniczyły w debacie, prowadzonej z inicjatywy Centrum Rozwoju Komunalnego, dotyczącej projektu budowy elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę w Ostrowie Wlkp. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele innych ośrodków naukowych – Pan Prof. PŁ dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej oraz ekspert Pan Jakub Bator z Krakowskiego Holdingu Komunalnego, zarządzającego Ekospalarnią Kraków. Panel naukowo – ekspercki stanowił zwieńczenie poszerzonych konsultacji społecznych „Czy Ostrów Wielkopolski potrzebuje elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę?”. Dyskusja o potrzebach miasta w zakresie gospodarki odpadami i rozwoju lokalnych źródeł ciepła i energii elektrycznej nieprzypadkowo toczyła się w Ostrowie Wlkp. Ostrowski Rynek Energetyczny jest innowacyjnym miejskim i niezależnym systemem energetycznym oraz przykładem konsekwentnie realizowanej ofensywy energetycznej, opierającej się na współpracy z lokalną społecznością.

W dniu 27 maja 2021 roku odbędzie się - w formule zdalnej - kolejna, już piąta konferencja poświęcona mediacji. Tym razem tematem konferencji, połączonej z Poznańskim Salonem Mediacji, jest "Przestrzeń dla mediacji w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym", a jej współorganizatorami - obok WPiA - są Sąd Okręgowy w Poznaniu, Wielkopolskie Centrum Arbitrażu i Mediacji oraz Krajowa Izba Doradców Restrukturyzacyjnych.
Organizatorem konferencji ze strony Wydziału jest Pani prof. UAM dr hab. Joanna Mucha.
Więcej...
Koło Naukowe Prawa Energetycznego i Regulacji Sektorowej serdecznie zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową Prawa Energetycznego pt. „Energetyka lokalna”, która odbędzie się 21 kwietnia 2021 r. w formie zdalnej (online). Spotkanie otworzy pole do interesującej dyskusji na niezwykle ważny obecnie temat, jakim jest rosnąca rola energetyki lokalnej w obliczu przełomowych zmian zarówno w polskim systemie energetycznym, jak również w systemach energetycznych innych państw.
Więcej...Zakład Prawa Rolnego, Żywnościowego i Ochrony Środowiska Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu serdecznie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji on-line "Association of agricultural producers in selected countries of the world - legal and economic issues". Konferencja odbędzie się w czwartek, 15 kwietnia 2021 roku. W załączeniu wstępny program. Tematy referatów prosimy o przesyłanie do Pani prof. UAM dr hab. Anety Suchoń (która zajmuje się organizacją konferencji) do 5 kwietnia 2021 r. na adres: aneta.suchon@amu.edu.pl.
Więcej...
Mamy przyjemność poinformować, iż Kapituła Konkursu na najlepszą pracę magisterską lub najlepszą rozprawę doktorską, organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne S.A. w Warszawie oraz redakcję miesięcznika „Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego” nagrodziła drugim miejscem rozprawę doktorską Pana dr. Jarosława Koli nt. „Interes zamawiającego w polskim prawie zamówień publicznych”, przygotowaną pod opieką naukową Pani Prof. dr hab. Bożeny Popowskiej w Zakładzie Publicznego Prawa Gospodarczego. Serdecznie gratulujemy!
Więcej...
Mamy przyjemność poinformować, iż nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM ukazała się monografia pt. „Teoria sytuacjonizmu w zastosowaniu. Prusy i Rzesza przed Trybunałem Państwa”, autorstwa Pana prof. UAM dr. hab. Jerzego W. Ochmańskiego, Kierownika Pracowni Myśli Politycznej i Prawnej. W opisie książki czytamy: „Republika Weimarska była jednym z najbardziej skomplikowanych i burzliwych okresów niemieckiej historii. Jej ostateczny upadek przypieczętowało wprowadzenie do Prus rządów komisarycznych w lipcu 1932 r. Działanie to miało charakter sprzecznego z konstytucją zamachu stanu. O legalności akcji rządu Rzeszy rozstrzygnąć miał Trybunał Państwa z siedzibą w Lipsku. Przedstawiciele strony rządowej (Schmitt, Jacobi, Bilfinger) dowodzili zgodności z konstytucją działań podjętych w stosunku do Prus, przytaczając argumenty jednocześnie, że jedynie silne rządy prezydenckie są w stanie zapewnić krajowi spokój i uchronić od chaosu. Strona pruska (Giese, Anschütz, Peters, Nawiasky, Heller) dowodziła żywotności liberalnego konstytucjonalizmu, rządów parlamentarnych i państwa prawa. Autor sytuuje proces lipski w jego kontekście historycznym, bada instytucje, prawo i myśl polityczną Republiki Weimarskiej. Historia sporu konstytucyjnego Rzeszy i Prus z roku 1932 może stanowić punkt odniesienia do wyzwań dzisiejszej demokracji konstytucyjnej, stanowiąc część wieku XX, jest jednocześnie niespodziewanie współczesna, będąc elementem fundamentalnej dyskusji o treść rządów prawa i granice dziś stawiane władzy.” Panu Profesorowi gratulujemy.
Więcej...Wydział Prawa i Administracji UAM, al. Niepodległości 53, 61-714 Poznań
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.