
W dniach 18-22 września br odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu XV Światowy Kongres Prawa Rolnego, organizowany w ramach międzynarodowego stowarzyszenia Unione Mondiale degli Agraristi Universitari. W Kongresie weźmie udział ponad 130 uczestników (naukowców i praktyków zajmujących się z prawem rolnym) z wielu państw i z kilku kontynentów.
Powierzenie Polsce organizacji, a dokładniej polskim agrarystom zrzeszonym w Polskim Stowarzyszeniu Prawników Agrarystów, w tym piszącemu te słowa jako Przewodniczącemu Zarządu tego Stowarzyszenia i dziekanowi Wydziału Prawa i Administracji UAM jest dużym wyróżnieniem, a jednocześnie wyzwaniem.
Polscy agraryści w ostatnim dziesięcioleciu są coraz bardziej widoczni na forum międzynarodowym. Na ostatnim XIV Światowym Kongresie w Kostaryce polska delegacja należała do najbardziej licznych i aktywnych. Dał temu wyraz sekretarz generalny UMAU prof. Enrique Ulate Chacón, kierując do mnie list z gratulacjami i z podziękowaniem za udział polskich agrarystów w tym światowym spotkaniu. Jednocześnie padła tam propozycja, by kolejny kongres zorganizowała strona polska, a dokładniej poznański Wydział Prawa. Ja zaaprobowałem tę propozycję. W rezultacie w Poznaniu wiosną ubiegłego roku gościli Prezydent UMAU prof. Leonardo Pastorino z Argentyny oraz Sekretarz Generalny prof. Angel Sanchez Hernandez z Hiszpanii. Goście z uznaniem wypowiedzieli się na temat warunków i miejsca organizacji przyszłego Kongresu, jak też zaaprobowali zgłoszony przeze mnie temat: „Współczesne wyzwania prawa rolnego między globalnością, regionalnością i lokalnością”. Jest to temat bardzo szeroki, niezwykle aktualny ze względu właśnie na owe wyzwania. W skali globalnej, regionalnej czy lokalnej są do rozwiązania takie same czy podobne problemy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego (dostępu do żywności), bezpieczeństwa żywności, ochrony klimatu, ochrony zasobów naturalnych wykorzystywanych do produkcji rolnej itd.
Organizacja Kongresu nie była bynajmniej zadaniem łatwym. Udało się przygotować księgę kongresową, zawierającą ponad 60 artykułów w różnych językach. Otrzyma ją każdy uczestnik Kongresu. W trakcie obrad wystąpi ponad 80 referentów. Uczestnicy Kongresu, a zwłaszcza nasi goście zagraniczni, będą mieli również okazję zwiedzić Poznań i okolice, zapoznać się z naszym dziedzictwem kulinarnym.
Kongres będzie też okazją do prezentacji dorobku polskich prawników agrarystów, a jednocześnie będzie stanowić istotny impuls do podejmowania nowych tematów badawczych.
Jako prawnicy-agraryści badamy prawo rolne przede wszystkim w danym państwie. Nauka prawa rolnego nie może mieć jednak wyłącznie charakteru lokalnego, ale winna podejmować tematy istotne dla prawa unijnego (aspekt regionalny) czy w szerszej perspektywie międzynarodowej (aspekt globalny). Działając „lokalnie” musimy jednocześnie rozwiązywać problemy regionalne i globalne. Takie są bowiem wyzwania współczesności wobec rolnictwa i gospodarki żywnościowej, jak też regulacji prawnej. Tu pojawia się też pytanie, w jaki sposób, realizując wyzwania globalne, nie utracić tych wartości, które łączą się z lokalnością, a także, jaka rola przypada regulacji prawnej w zapewnieniu pewnej „równowagi” między globalizacją, regionalizacją i lokalnością, bez uszczerbku dla realizacji wyzwań współczesności.
Prof. dr hab. Roman Budzinowski
Informację wprowadził/a: Krzysztof Żok
Wydział Prawa i Administracji UAM, al. Niepodległości 53, 61-714 Poznań
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.