


4 kwietnia 2017 r. Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego i Dyplomacji „Inter Gentes” wraz z Sekcją Praw Człowieka Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego, pod Patronatem Dziekana WPiA prof. dr. hab. Romana Budzinowskiego zorganizowało Żywą Bibliotekę.
Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością - w ciągu 5 godzin przybyło ponad 150 uczestników. Spotkanie przebiegało w atmosferze otwartości i szacunku wobec drugiego człowieka. Na rozmowy z Żywymi Książkami przyszli zarówno seniorzy, jak i młodzi ludzie, w tym nierzadko z własnymi dziećmi, co zdecydowanie podkreśla, iż wydarzenie to łączy nie tylko ludzi o różnych poglądach i wartościach, lecz także zbliża pokolenia.
Żywa Biblioteka, która po raz pierwszy została zorganizowana w Danii w 2000 r., jest wydarzeniem edukacyjno-społecznym, zainicjowanym w celu aktywnego przeciwdziałania dyskryminacji, zwalczania stereotypów i uprzedzeń. W 2004 r. Żywa Biblioteka uznana została przez Radę Europy za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka i odbywa się w ponad 70 krajach świata - w Polsce po raz pierwszy - w 2007 r.
W Żywej Bibliotece przedstawiciele określonych grup społecznych występują w postaci „Żywych Książek”. Czytelnik, którym jest każda osoba, chcąca przyjść w miejsce, gdzie wydarzenie się odbywa, zakłada „kartę czytelnika”, a następnie wybiera z listy „książek” osobę, z którą chce porozmawiać. Projekt tworzy platformę dialogu i stwarza możliwość poznania osoby, która narażona jest na dyskryminację i uprzedzenia ze względu na posiadaną przez siebie cechę wrodzoną, bądź też przynależność do wskazanej grupy społecznej. Czytelnik ma możliwość skonfrontowania swojego wyobrażenia o danej grupie społecznej, osobie, a tym samym poznać nie tylko drugiego człowieka, ale także siebie.
Wśród Żywych Książek podczas kwietniowej edycji Żywej Biblioteki w Poznaniu byli:
1. Muzułmanka
2. Członek Gminy Żydowskiej
3. Siostry zakonne
4. Niepijący alkoholik
5. Była bezdomna
6. Niebinarna lesbijka
7. Osoba, która dokonała aborcji
8. Osoba aseksualna
9. Ateista
10. Osoba z niepełnosprawnością intelektualną
11. Osoba z autyzmem
12. Osoba żyjąca z HIV
13. Anarchofeministka
14. Weganin
15. Imam
16. Małżeństwo homoseksualne
Udostępnij:
Informację wprowadził/a: Krzysztof Żok
Wydział Prawa i Administracji UAM, al. Niepodległości 53, 61-714 Poznań
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.