
W dniu 22 listopada na naszym Wydziale otwarta została wystawa nt. „Z myślą o przyszłości – ilustrowana historia Niemiec jako państwa socjalnego”, będąca objazdową ekspozycją niemieckiego Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych. Do tej pory została ona zaprezentowana już ponad 40 razy, przede wszystkim w Niemczech, ale także w Holandii, Japonii, Chinach, a teraz w Polsce. Wystawa zabiera zwiedzających w podróż w czasie, od średniowiecza po czasy współczesne. Zdjęcia, dokumenty, teksty i film pokazują żmudną drogę rozwoju niemieckiego państwa socjalnego. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciel Ambasady Niemiec w Warszawie – Stefan Paulsen, oraz przedstawiciel Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych RFN – dr Leon Bucher. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy.
Więcej...
W dniach od 30 października do 10 listopada 2018 r. dr Michał Krotoszyński z Katedry Teorii i Filozofii Prawa przebywał na stażu naukowym na Wydziale Prawa Uniwersytetu Kapsztadzkiego (University of Cape Town). Pobyt związany był z prowadzonymi przez Pana Doktora badaniami w ramach projektu „Prawo, moralność i transformacja ustrojowa. Wpływ koncepcji ubuntu na rozliczenia z przeszłością i system prawny w Republice Południowej Afryki". Dodatkowo 7 listopada 2018 r. w trakcie seminarium dla pracowników Wydziału Prawa UCT dr Michał Krotoszyński wygłosił referat: „Legal Interpretation during Political Transformation".
Więcej...
W dniu 16 listopada Narodowe Centrum Nauki opublikowało na swojej stronie internetowej wyniki konkursów grantowych. Mamy przyjemność poinformować, iż z naszego Wydziału do finansowania zakwalifikowane zostały dwa projekty: Pana Prof. dr. hab. Pawła Wilińskiego (Katedra Postępowania Karnego)nt. „Prawo do skutecznego środka naprawczego przeciwko nadużyciu uprawnień przez prokuratora i sąd w postępowaniu karnym. Perspektywa konstytucyjna i europejska” (konkurs OPUS, kwota dofinansowania 425 457 zł) oraz Pani mgr Hanny Wiczanowskiej (Zakład Prawa Konstytucyjnego) nt. „Klauzula zakazu nadużycia praw – obrona demokracji, czy osłabienie skuteczności ochrony praw jednostki. Rozważania na tle specyfiki systemu strasburskiego” (konkurs PRELUDIUM, kwota dofinansowania 62 776 zł) . Serdecznie gratulujemy!
Więcej...
Miło nam poinformować, iż w ostatnich dniach nasz Wydział odwiedzili goście z l'Université des Sciences Juridiques et Politiques de Bamako w Mali – Prof. Moussa Djire (Rektor Uniwersytetu) oraz dr Alhousseni Diabate. Wizyta gości z Mali zaowocowała ustaleniem zasad współpracy pomiędzy Uniwersytetami (i Wydziałami) w zakresie wymiany pracowników oraz studentów, a także organizacją seminarium naukowego w Zakładzie Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych.
Więcej...Prezydent RP dr Andrzej Duda powołał profesora Pawła Wilińskiego, Kierownika Katedry Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji, na sędziego Izby Karnej Sądu Najwyższego. Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy!
Więcej...Uprzejmie informujemy o obronie mgr. Aleksandra Gadkowskiego.
Więcej...
15 listopada 2018 r. wręczono stypendia im. dra Jana Kulczyka. Stypendia przyznawane są za bardzo dobre wyniki w nauce, wybitne osiągnięcia naukowe oraz aktywność na rzecz Uniwersytetu. Uwzględniana jest również sytuacja materialna kandydatów. W tym roku wśród laureatów stypendium znalazła się studentka Wydziału Prawa i Administracji Michalina Kowala. Serdecznie gratulujemy!
Więcej...Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na wykład, który wygłosi Sędzia Iwona Kujawa Dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości, zatytułowany Aplikacje prawnicze jako kolejny etap kształcenia prawników.
Wykład odbędzie się w środę 21 listopada 2018 r. o godz. 12.00 w Auli Profesora Zbigniewa Ziembińskiego w Collegium Iuridicum Novum, przy Niepodległości 53 w Poznaniu.
Więcej...
W ramach współpracy pomiędzy Uniwersytetami im. Christiana Albrechta w Kilonii oraz im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w dniu 8 listopada na naszym Wydziale gościła delegacja pracowników naukowych, zarówno profesorów, jak i doktorantów z kilońskiego Wydziału Prawa. Goście z Niemiec wzięli udział w spotkaniu z władzami Wydziału, a także w dwóch polsko-niemieckich seminariach naukowych poświęconych wymierzaniu sankcji karnych oraz ich wykonaniu (Zur Reformbedürftigkeit des Sanktionensystems, Strafzumessungsverfahrens und Strafvollzugs in Polen und Deutschland) oraz zagadnieniom publicznoprawnym (Aktuelle Probleme des Verwaltungsrechts).
Więcej...Dziekan Wydziału Prawa i Administracji, Przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Roman Budzinowski oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów UAM, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Wojciech Jankowiak serdecznie zapraszają na wykład otwarty Profesor Hanny Suchockiej zatytułowany Współczesna dyplomacja watykańska (refleksje na tle książki „Ambasador u trzech papieży”).
Wykład odbędzie się 22 listopada 2018 r. o godzinie 15.30 w Auli Profesora Zygmunta Ziembińskiego w Collegium Iuridicum Novum, Al. Niepodległości 53 w Poznaniu.
Więcej...Wydział Prawa i Administracji UAM, al. Niepodległości 53, 61-714 Poznań
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.