Deutsche Version English version Adresy Mapa strony
  • Strona główna
  • Dla pracownika
  • Dla studenta
  • Rekrutacja 2020
  • Studia podyplomowe
  • Kursy dokształcające
  • Dla szkół
  • Erasmus
WPiA
Aktualności Historia Wydziału Władze Wydziału Biuro Dziekana Kierownicy Studiów Pełnomocnicy Dziekana Jednostki Ogólnowydziałowe Zarządzenia Dziekana Redakcje Organizacje Jakość kształcenia Współpraca Rada Biznesu i Nauki Stowarzyszenie Absolwentów Wizualizacja WPiA Artykuły promocyjne WPiA Wybory 2020-2024 Deklaracja dostępności Konferencje na WPiA E-learning UAM wobec COVID
Jednostki organizacyjne
Biuro Obsługi Studentów Katedry i Zakłady Biblioteka Zespół Nauczycieli Języków Obcych Biuro ds. Informatyzacji Wydziału Sekretariat USOS Plany i rezerwacja sal
Badania naukowe
Informacje ogólne Parametryzacja Projekty badawcze Uniwersytet Jutra Konkursy Staże Naukowe Pliki do pobrania Ważne linki
Współpraca z zagranicą
Informacje ogólne Wydarzenia Pliki do pobrania Ważne linki Kontakt
Szybkie linki
Struktura organizacyjna UAM Biblioteki IPLAN
 
Wydział Prawa i Administracji Strona główna WPiA Aktualności

Aktualności


Ogólnopolski Konkurs z Praw Człowieka
Wiadomość, opublikowana 01-02-2021

W dniu 23 stycznia zakończył się Ogólnopolski Konkurs z Praw Człowieka organizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań. Spośród 150 studentów, którzy wzięli udział w I etapie, wyłoniono 6 finalistów, których zadaniem było sporządzenie skargi indywidualnej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na podstawie kazusu konkursowego. Podczas gali finałowej, która odbyła się 23 stycznia, przedstawiono 3 najlepszych uczestników, którzy otrzymali nagrody pieniężne. Pierwsze miejsce ex aequo zajęli Małgorzata Mruk i Marcin Kuna. Trzecie miejsce w konkursie zajęła Marta Waśniowska. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Celem Konkursu było zwrócenie uwagi na istotę i wagę praw człowieka. Nawet w XXI wieku niezwykle istotne jest pamiętanie o drugim człowieku i o tym, jak jest traktowany. Jest to zresztą zgodne z wizją Stowarzyszenia: „Sprawiedliwy świat, w którym szanuje się godność ludzką i różnorodność kulturową”. W organizację konkursu włączyli się pracownicy naukowi Wydziału: dr Agata Hauser, dr Julia Wojnowska - Radzińska, dr Maciej Dybowski i dr Aleksander Gadkowski.

Więcej...
Wyjątkowy podręcznik „Polski Proces Karny”
Wiadomość, opublikowana 01-02-2021

Miło nam poinformować, iż nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska ukazał się przygotowany przez pracowników naukowych Zakładu Postę­powania Karnego naszego Wydziału i pod redakcją prof. dr. hab. Pawła Wilińskiego podręcznik pt. „Polski proces karny”. Stanowi on próbę ukazania podstawowych założeń, oraz podkreślenia znaczenia uniwersalnych wartości procesu karnego, a także omówienia jego najważniejszych założeń konstrukcyjnych. Przyjęto z nim, odmienną od dotychczas prezentowanej perspektywę postrzegania postępowania karnego – co do jego przedmiotu, funkcji czy celu – przede wszystkim jako formy procesowej rozstrzygania konfliktów wynikających z popełnionego przestępstwa oraz ochrony słusznych interesów uczestników postępowania karnego. Zawarto w nim nie tylko stan wiedzy z zakresu nauki procesu karnego w niezbędnym dla celów podręcznika zakresie, ale nadto nowe zapatrywania i koncepcje m.in. co do konstrukcji procesu, form procesowego rozstrzygania, zasad procesu, czynności procesowych, czy trybów szczególnych. Wyjątkową ozdobą podręcznika jest cykl infografik o tematyce procesowej, opracowanych przez Lucynę Talejko-Kwiatkowską oraz atrakcyjne, wręcz rewolucyjne jak na książki prawnicze opracowanie graficzne podręcznika i jego okładki, autorstwa Wojciecha Kwiecień-Janikowskiego. Zachęcamy do lektury!

Więcej...
Złote Hipolity 2020
Wiadomość, opublikowana 09-02-2021

W dniu 26 stycznia w siedzibie Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu odbyła się miła uroczystość  uhonorowania Pani Profesor  Hanny Suchockiej statuetką  Złotego Hipolita  oraz godnością  „Wybitna Osobistość Pracy Organicznej”. W wygłoszonej z tej okazji laudacji powiedziano między innymi, że „jest to wyraz najwyższego uznania  dla działalności tworzącej trwałą jakość  i wartość prawa w służbie człowiekowi”. Zabierając głos, Profesor Hanna Suchocka podkreśliła, że dla niej jako Wielkopolanki praca organiczna  zawsze stanowiła wielką wartość. Bardzo silne były w jej rodzinnym domu korzenie historyczne i tradycja  pracy organicznej.  Dlatego też to uhonorowanie ma dla niej szczególne znaczenie. Pani Profesor serdecznie gratulujemy!

Więcej...
Nekrolog
Wiadomość, opublikowana 25-01-2021
Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy,
że w dniu 23 stycznia 2021 roku zmarła w wieku 67 lat

411726
Prof. dr hab. Aurelia Nowicka

Profesor i absolwentka Wydziału Prawa i Administracji
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
niekwestionowany autorytet prawa cywilnego, prawa prywatnego
międzynarodowego, prawa Unii Europejskiej oraz prawa własności intelektualnej,
wieloletnia Kierownik Katedry Prawa Europejskiego Wydziału Prawa i Administracji
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Odszedł od nas człowiek ogromnej wiedzy i kultury.
Wspaniały nauczyciel akademicki, ceniony wykładowca i wychowawca wielu
pokoleń prawników.
Pani Profesor była wzorem rzetelnej postawy naukowej i pasji badawczej,
realizowanej z oddaniem dla dobra naszej Uczelni.
Wraz ze śmiercią Pani Profesor nauka polska i społeczność Uniwersytetu i Wydziału
poniosły wielką stratę.


Rodzinie Zmarłej wyrazy głębokiego współczucia składają
Dziekan i społeczność Wydziału Prawa i Administracji
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uroczystości pogrzebowe odbędą sięw najbliższą środę, 27 stycznia 2021 r.,
o godz. 14:00, w Kaplicy Cmentarnej na Cmentarzu Parafialnym w Przeźmierowie
przy ul. Sosnowej.

Więcej...
Nowy numer tematyczny „Adam Mickiewicz University Law Review”
Wiadomość, opublikowana 21-01-2021

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się właśnie numer tematyczny „Adam Mickiewicz University Law Review” pt. „Principle of the State’s Trust in the Entrepreneur” pod redakcją Prof. UAM dr hab. Katarzyny Kokocińskiej oraz mgr. Mikołaja Maślińskiego z Zakładu Publicznego Prawa Gospodarczego. Teksty – opublikowane w tym numerze tematycznym – koncentrują się wokół jednej z kluczowych reguł postępowania, która opiera się na pogłębianiu zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej a także działaniach władzy publicznej w zaufaniu do przedsiębiorców. Nawiązują tym samym do ustaleń I Konferencji z cyklu „Prawo dla przedsiębiorców” pt. „Kontrola MŚP a zasada zaufania państwa do przedsiębiorcy”, która odbyła się 3 grudnia 2019 roku i stanowiła wspólne przedsięwzięcie Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Połączenie potencjału naukowego oraz praktycznych doświadczeń Rzecznika MŚP, stworzyło nie tylko unikatowe wydarzenie umożliwiające wymianę poglądów w gronie naukowców, ale także wśród przedstawicieli organów administracji publicznej, osób wykonujących zawody prawnicze, w tym radców prawnych, adwokatów, sędziów sądów administracyjnych oraz przedsiębiorców. Numer tematyczny „Adam Mickiewicz University Law Review” stanowi kontynuację tej inicjatywy.

Więcej...
Prezydent RP nadał tytuł naukowy profesora pani Magdalenie Fedorowicz
Wiadomość, opublikowana 21-01-2021

Mamy przyjemność poinformować, iż postanowieniem z dnia 4 stycznia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Pani Profesor Magdalenie Fedorowicz z Zakładu Prawa Finansowego tytuł naukowy profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne. Pani Profesor serdecznie gratulujemy!

Więcej...
Nowa monografia w ramach serii „Adam Mickiewicz University Law Books”
Wiadomość, opublikowana 19-01-2021

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się właśnie 16. tom wydziałowej angielskojęzycznej serii Adam Mickiewicz University Law Books pt. „American Law and American Jurisprudence: Interpretations, Procedures, Challenges” pod redakcją Ł. D. Bartosika, M. Urbańczyka i D. Szlingierta. Tym razem zespół  poznańskich amerykanistów (oraz zaproszonych gości) pod kierownictwem prof. UAM dra hab. M. Urbańczyka zajął się wybranymi problemami amerykańskiego prawa i prawoznawstwa. Książka jest efektem przekonania, że prawo amerykańskie i amerykańska jurysprudencja pozostają nieustannym źródłem inspiracji dla teoretyków i filozofów prawa oraz badaczy myśli polityczno-prawnej. Nie budzi wątpliwości fakt, że amerykańska jurysprudencja ma na celu realizację wartości wspólnych dla całej euroatlantyckiej tradycji prawnej: praw i wolności jednostki, godności człowieka i obywatela, rządów prawa i podziału władzy politycznej. Celem monografii jest ukazanie, w jaki sposób wybrane idee i instytucje prawa amerykańskiego służą realizacji wymienionych wyżej wartości przy użyciu środków innych niż tych, które stosowane są na gruncie europejskim. Zapraszamy do lektury, a Autorom gratulujemy!

Więcej...
Strona CISG Poland
Wiadomość, opublikowana 14-01-2021

Mamy przyjemność zaprezentować stronę internetową CISG Poland (http://cisgpoland.amu.edu.pl/) stworzoną z inicjatywy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przy istotnym wsparciu Pana mgr. Macieja Kochanowskiego, doktoranta z Katedry Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego. Jej celem jest prezentacja aktualnych i uporządkowanych informacji na temat CISG (Convention on Contracts for the International Sale of Goods) – Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów z 1980 roku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego orzecznictwa dotyczącego Konwencji. Strona jest jedną z inicjatyw podejmowanych także w innych państwach konwencyjnych, które mają na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat Konwencji. Treść strony jest skierowana w szczególności do praktyków i naukowców mających do czynienia z międzynarodową sprzedażą towarów. Jest ona dostępna w języku polskim oraz angielskim.

Więcej...
Zaproszenie na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. "Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z perspektywy prawa prywatnego”
Wiadomość, opublikowana 14-01-2021

Koło Naukowe Prawa Cywilnego USUS IURIS serdecznie zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. "Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z perspektywy prawa prywatnego”, która odbędzie w sobotę 27 marca 2021 r. za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. 

Celem organizowanej Konferencji jest w szczególności pochylenie się nad regulacjami dotyczącymi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i szerokim spektrum zastosowania tego ubezpieczenia. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się z różnymi spojrzeniami na tę instytucję prawa prywatnego, a w szczególności ścisłej korelacji z problematyką odpowiedzialności deliktowej i kontraktowej.

Szczegółowe informacje dotyczące organizowanej Konferencji są dostępne na Facebooku, na stornie wydarzenia:  https://pt-br.facebook.com/events/707939669832304/.

Serdecznie zapraszamy do czynnego i biernego uczestnictwa w Konferencji.

Więcej...
Zaproszenie na ogólnopolską konferencję naukową pt. „Ochrona zdrowia w czasach pandemii. Zagadnienia publicznoprawne, medyczne i ekonomiczne"
Wiadomość, opublikowana 15-01-2021

Zakład Publicznego Prawa Gospodarczego serdecznie zaprasza w dniu 20 stycznia 2021 r., godzina 9.30, na Ogólnopolską Konferencję Naukową. „Ochrona zdrowia w czasach pandemii. Zagadnienia publicznoprawne, medyczne i ekonomiczne".

Konferencja zorganizowana zostanie na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu przez Zakład Publicznego Prawa Gospodarczego WPiA UAM, wspólnie z Katedrą Badań Rynku i Usług Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (prof. n. UEP Monika Dobska) oraz Katedrę i Zakład Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (prof. n. UM Monika Urbaniak).

Konferencja organizowana jest on-line poprzez platformę MS TEAMS.

Więcej...


Poprzednie Następne

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Drukuj stronę Zarządzanie stroną

Kalendarz wydarzeń

Wydział Prawa i Administracji UAM, al. Niepodległości 53, 61-714 Poznań

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.